ایسیو چیست ؟

 ECU این مجموعه کاربردی انواع مختلفی دارد. لذا توصیه می کنیم اگر در شغل ایسیو مشغول به کار هستید ما تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

ایسیو چیست و کاربرد آن

ایسیوها یکی از مجموعه های ضروری و ثابت در خودروهای امروزی می باشند. این تجهیزات پرکاربرد به عنوان یک مدار الکتریکی در خودرو کار می کنند که موظف است در میان بخش های مختلف خودرو هماهنگی ایجاد کند. ایسیو خودرو یک مجموعه کامپیوتری می باشد که وظیفه تنظیم سوخت، جرقه زنی به موقع و تنظیم سرعت چرخش موتور را دارد.

آموزش برق خودرو

کارکرد ecu در‌خودرو

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، کامپیوتر خودرو یا ایسیو قطعه ای بسیار مفید و کاربردی می باشد که موظف است در میان الباقی قطعات و بخش های انژکتوری یک خودرو هماهنگی ایجاد کرده و آن ها را تنظیم کند. قابل ذکر است که هر ای سی یو دارای تعدادی سنسور است. این سنسورها در جایجای خودرو و موتور وجود دارد. سنسورهای مذکور وظیفه اطلاع رسانی از جایجای خودرو به ecu را دارند. 

لازم به ذکر است هر چه تعداد سنسورهای گفته شده بیشتر باشد، به مراتب درک ای سی یو از خودرو نیز بیشتر بوده و کارایی بهتری نیز خواهد داشت و می تواند از وضعیت موتور در شرایط متفاوت آگاهی بیشتری داشته باشد. همچنین در برخی ای سی یو های پیشترفته، هر گاه ecu از کار افتاده و قادر به ادامه کارایی خود نباشد، سنسورهای مربوطه نیز از کار خواهند افتاد.

ایسیو چیست  و انواع ecu خودروها

ecuها تقریبا دارای کارایی یکسانی هستند اما انواع مختلفی دارند در این قسمت قصد داریم به انواع مختلف ای سی یو بپردازیم.

 

  • ماژول کنترل موتور یا ECM (Engine control module)
  • ماژول کنترل پیشرانه یا PCM (Powertrain Control Module)
  • ماژول کنترل کننده بدنه خودرو یا BCM (Body Control Module)
  • ماژول کنترل گیربکس خودرو یا TCM (Transmission Control Module)
  • ماژول کنترل ABS (ABS Control Module)
  • ماژول کنترل کیسه هوا (Airbag Control Module)

علت اسیب دیدن ایسیو خودرو

همانطور که توضیح دادیم ایسیو از خرابی نقاط مختلف موتور یا دیگر اجزای خودرو خبر می دهد. اما گاهی ممکن است که خود ایسیو نیز دچار مشکل یا خرابی گردد. علائمی وجود دارد که نشان دهنده خرابی ایسیو می باشد. از عواملی که موجب آسیب دیدن ایسیو خودرو می باشد به شرح ذیل می باشد.

  • بروز اتصال کوتاه در سیم کشی خودرو: این امر موجب سوختن ایسیو یا کامپیوتر خودرو می گردد.
  • وجود ارتعاشات زیاد در موتور خودرو: ایسیوها به اجبار می بایست ارتعاشات زیادی را تحمل نمایند. اگر این ارتعاشات بیش از حد معین باشد ممکن است کامپیوتر خودرو را دچار مشکل کرده و آن را از کار بی اندازد.
  • دمای بالا و گرم شدن بیش از موتور: یکی از شایع ترین دلایل سوختن ایسیو بالا بودن بیش از حد دمای موتور می باشد. همانطور که اشاره نمودیم اغلب ایسیوها در فصل تابستان دچار مشکل خواهند شد.
  • خیس شدن ایسیو: از دیگر دلایلی که موجب خرابی این قطعه میگردد خیس شدن آن می باشد. زیرا نفوذ آب به ایسیو موجب اتصال کوتاه آن شده و کامپیوتر خودرو را از کار می اندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *