دوره آموزش پی ال سی، دوره‌ای کاربردی و با اهمیت در کنترل سیستم های صنعتی است. در کنترل سیستم‌های صنعتی پی ال سی زیمنس اهمیت و کاربرد بیشتری دارد. درصد زیادی از کنترل سیستم‌های صنعتی مانند پنوماتیک و الکتروپنوماتیک و هیدرولیک به وسیله ی پی ال سی انجام می گیرد.

لذا آموزشگاه بای مهر آموزش پی ال سی را با نرم افزار شبیه ساز مدارهای صنعتی آموزش میدهد. کاراموزان علاقه مند به رشته های برق و  الکترونیک و انجام پروژه های برق صنعتی و تابلو برق صنعتی و پی ال سی صنعتی میتوانند در این دوره شرکت کنند و موفقیت کسب کنند.
دوره پی ال سی بصورت عملی و پروژه محور با انجام کار عملی با استفاده از پی ال سی‌ها صورت می‌گیرد.

توضیحات دوره پی ال سی

مدت برگزاری دوره : 100 ساعت
میزان سن شرکت کنندگان: 14 سال به بالا
میزان تحصیلات: دیپلم و بالاتر
پیشنیاز: تابلو برق صنعتی
نوع برگزاری کلاس: حضوری
نوع برگزاری کلاس: عمومی و خصوصی
نوع برگزاری کلاس: تئوری و عملی
مدرک: مدرک آموزشگاه + مدرک فنی حرفه ای + مدرک بین المللی
دوره مرتبط: تابلو برق صنعتی+ برق صنعتی + آموزش برق ساختمان

هزینه دوره آموزش پی ال سی

شهریه کلاس عمومی: 9/000/000 تومان
شهریه کلاس خصوصی : 13/000/000 تومان

مدت زمان برگزاری دوره plc

کلاس عمومی : 100 ساعت
کلاس خصوصی: 65 ساعت
روزهای برگزاری کلاس عمومی: طی روزهای هفته در دو تایم صبح و عصر + پنجشنبه و جمعه در دو تایم صبح و عصر
روزهای برگزاری کلاس خصوصی مطابق با تایم استاد و کاراموز هماهنگ می‌گردد.

سرفصل آموزش پی ال سی

دوره‌های مرتبط با آموزش پی ال سی

دوره آموزش برق ساختمان

مزایا دوره آموزش پی ال سی بای مهر

☑ تئوری و عملی بودن آموزش
☑ بهره‌مندی از اساتید باتجربه و کاربلد
☑ عملی محور بودن کلاس و آموزش
☑ امکان انجام کار عملی توسط کاراموزان با نظارت اساتید
☑ امکان تجدید دوره رایگان برای کاراموزانی که نیاز به یادگیری بیشتری دارند
☑ پشتیبانی نامحدود کاراموزان حتی پس از پایان دوره و ورود به بازار کار
☑ دریافت مدرک آموزشگاه بعد از پایان دوره
☑ دریافت مدرک فنی حرفه ای و رسمی و بین المللی در صورت قبولی در آزمون فنی حرفه ای

سوالات متداول آموزش پی ال سی صنعتی

بله. برای شرکت در دوره آموزش پی ال سی نیاز است تا دوره آموزش تابلو برق را گذرانده باشید.

بله.  پی ال سی لگو بصورت کامل آموزش داده میشود.

پی ال سی لوگو، فتک، کینگو، زیمنس، مقدمه ای از آلن بردلی و … آموزش داده ‌میشود.

بله. به دلیل پروژه محور بودن دوره آموزش پی ال سی بعد از پایان دوره براحتی قادر به راه اندازی کسب کار خود و ورود به بازار کار هستید.

آموزش پی ال سی صنعتی

دوره آموزش پی ال سی

PLC مخفف عبارت Programmable Logic Controller است. پی ال سی کامپیوتر دیجیتال صنعتی می باشد که برای انجام فعالیت هایی که به کنترل با قابلیت اطمینان بالا نیاز دارند طراحی و تولید شده اند. از جمله فرآیندهای صنعتی میتوانیم به تجهیزات روباتیک، خطوط مونتاژ، خط تولید و … اشاره کنیم. از مزیت های اصلی استفاده از PLC برنامه نویسی و خطایابی آسان می باشد. 

پی ال سی به عنوان کنترل کننده نرم افزاری اطلاعات را به صورت باینری در بخش ورودی دریافت میکند و آن ها را به وسیله ی برنامه ذخیره شده حافظه اش پردازش میکند. و بعد از پردازش نتیجه را به صورت دستوراتی از بخش خروجی به گیرنده ها  ارسال میکند. میتوانیم بگوییم PLC کنترل کننده منطقی است که منطق کنترل را توسط برنامه برای آن تعریف میکنیم و در صورت نیاز، میتوانیم به راحتی آن را تغییر دهیم.

 نخستین بار در صنعت تولید خودرو، PLC ها را جهت جایگزینی کنترلرهای انعطاف پذیر، مقاوم و با قابلیت برنامه ریزی راحت به جای سیستم های منطقی رله با سیم سخت گسترش دادند. از آن به بعد استفاده از پی ال سی ها به طور وسیعی به عنوان کنترل کننده های اتوماسیون با قابلیت اطمینان بالا و مناسب برای محیط های سخت توسعه و گسترش یافت.

آموزش صفر تا صد  plc

آموزشگاه بای مهر با بهره گیری از متد روز در آموزش، همچنین با به کار گیری آموزش های بروز دنیا سعی دارد تا دوره ی آموزشی پی ال سی را نیز همانند دیگر دوره های آموزشی، صفرتا صد آموزش دهد. آموزش صفر تا صد پی ال سی از رزومه های عالی آموزشگاه بای مهر است.

برای یک پی ال سی کار شدن نیاز است تا در کلاس های آموزشی پی ال سی شرکت کنید تا این دوره را مطابق با اصول فراگیرید. درصورت ایجاد هر مشکلی در پروژه بتوانید از پشتیبانی آموزشگاه و اساتید با تجربه بای مهر برای رفع مشکل و ایراد خود استفاده کنید. لازم به ذکر است اگر هیچ گونه پیش زمینه ای در مورد برق ندارید برای شرکت در دوره ی پی ال سی باید دوره آموزش برق ساختمان و دوره آموزش تابلو برق صنعتی را شرکت کنید.

 آموزش پی ال سی زیمنس

پی ال سی مهمترین شاخه ی اتوماسیون صنعتی میباشد. پی ال سی شامل مدل ها و برند های مختلفی است اما برند زیمنس و سری اس سون (S7) در کشور ما محبوب تر و کاربرد بیشتری دارد. اکثر پالایشگاه ها، صنایع خودرو سازی، نیروگاه ها و بسیاری شرکت های صنعتی دیگر، در سیستم های کنترل و اتوماسیون  خود از PLC زیمنس استفاده میکنند. S7 300 ،S7 400 ،S7 1200 از زیر مجموعه های برند S7 میباشد. آموزشگاه بای مهر پی ال سی زیمنس را به صورت تخصصی و پروژه محور متناسب با بازار کار آموزش میدهد. 

آموزش پی ال سی لوگو

لوگو یک مینی پی ال سی (MINI PLC) یا رله قابل برنامه ریزی است که به وسیله ی شرکت زیمنس تولید میگردد. PLC LOGO از شناخته شده ترین برندهای پی ال سی ایران است. با آموزش PLC لوگو میتوانید بدون هزینه پروژهای کوچک را انجام دهید. در صورتی که اگر با برندهای پی ال سی رده بالاتر بخواهید همین پروژه را انجام دهید باید هزینه های زیادی کنید. زبان برنامه نویسی لوگو بسیار راحت میباشد و شما میتوانید با آموزش لگو برای انجام پروژه های کوچک شروع به کار کنید.

آموزش پی ال سی

آموزش PLC فتک

پی ال سی فتک (Fatek PLC ) ساخت کشور تایوان است، از پی ال سی های مختلف این برند می توان برای انجام پرژه هایی با سطح پایین، متوسط و پیشرفته استفاده کرد. کلیه پی ال سی هایی که به وسیله این برند طراحی و ساخته میشوند، در سیتم کنترل و انجام پروژه های اتوماسیون صنعتی از نرم افزار WinProladder برای تنظیم و برنامه نویسی استفاده می شود. شرکت فتک پی ال سی هایی به نام های پی ال سی فتک b1، پی ال سی فتک HB1 و پی ال سی فتک FB، برای کنترل تجهیزات و اتوماسیون صنعتی طراحی و تولید کرده که هر کدام براساس ویژگی هایشان در صنایع مختلف استفاده میگردد.

مزایای پی ال سی فتک

 • قیمت مناسب پی ال سی فتک نسبت به پی ال سی های دیگر با همان کیفیت
 • نصب بسیار آسان 
 • پردازش اطلاعات با سرعت بالا و کنترل تجهیزات مختلف
 • دقت بالا و تشخیص دقیق علت خرابی دستگاه در زمان کوتاه(کارایی بالا و عملکرد دقیق)
 • یادگیری بسیار راحت و طرز استفاده ساده
 • دارای نرم افزار رایگان و آسان برای انجام پروژه های ساده

آموزش PLC دلتا

PLC DELTA برای کاربرد های صنعتی و نیمه صنعتی مناسب است.  این پی ال سی هم ساخت کشور تایوان است. سری های مختلفی با نام برند دلتا تولید شده است که ما در ادامه آن ها را معرفی میکنیم:

 • سری AH (سری پیشرفته)، پی ال سی های دلتا با قابلیت Hot-Swapping: قابلیت کنترل  حرکت چند محوره در شبکه، انجام پروژه های پیشرفته و سطح بالا، شناسایی ماژول معیوب بدون توقف اجرای cpu
 • سری AS (ماژولار و متوسط)، کنترل کننده های ماژولار کامپکت: سرعت اجرائی 40k، استفاده از پروتکلهای EtherCAT و CANopen ، کاربرد در صنایع چاپ، دارویی، برچسب زنی، نساجی و بسته بندی
 • سری استاندارد DVP از پی ال سی دلتا: عملکرد منطقی پر سرعت، پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی مختلف، توانایی اجرای دستورالعمل های فراوان، دارای چند زیر مجموعه

آموزش PLC تاچ پنل (HMI)

HMI مخف عبارت انگلیسی Human Interface Machine میباشد و معنی این عبارت: رابط بین انسان و ماشین است. HMI یک پنل ارتباطی کنترلر است، که قابلیت ارتباط بین اپراتور و کنترلر در سیستم صنعتی دارد. اچ ام آی شامل یک کی پد عددی و یک صفحه نمایش LCD برای نمایش متن میباشد. مثالی ساده از اچ ام آی عمومی دستگاه خود پرداز است.

بدون HMI کنترل سیستم اتوماسیون صنعت کار دشواری است. قبلا برای نمایش اطلاعات از چراغ های اعلان استفاده میشده است اما امروز با وجود اچ ام آی تمامی اطلاعات روی صفحه نمایش قابل مشاهده و گزارش است. برای انجام پروژه های کوچک هم میتوانیم با یک HMI تکی کار مانیتورینگ و نظارت را انجام دهیم. از مزایای استفاده از پی ال سی تاچ پنل میتوانیم به مانیتور و کنترل چندین ماشین و دیگر تجهیزات در صنعت و کارخانه ها میباشد. همچنین نمایش خطاهای پروژه روی صفحه نمایش از دیگر مزایای این پی ال سی است.

آموزش پی ال سی کینکو

شرکت کینکو  اقدام به طراحی و ساخت پی ال سی در سه سری K5 ،K3  و F1 کرده است. کاربر پسند بودن و قابلیت های مناسب از ویژگی های نرم‌افزار برنامه‌ نویسی PLC کینکو می باشد.

 • K3: سری K3 فعلا برنامه ای برای توسعه ی آن نیست، چون در حال خروج از خط تولید است. 
 • K5: پردازنده ی قوی ترنسبت به سری k3، دارای پورت های ارتباطی بیشتر، کانال خروجی پالس با فرکانس بالاتر
 • F1: یکپارچگی با نرم افزار شرکت 3s تحت عنوان Codesys، سرعت و عملکرد بالا به دلیل داشتن CPU قدرتمند، برقراری ارتباط از طریق شبکه ی CAN با ماژول ها، کنترلرهای سرو و درایو

آموزش plc

آموزش نرم افزار های پی ال سی

از جمله نرم افزارهای برنامه نویسی پی ال سی میتوان موارد زیر را نام برد:

 •  Winproladder:  برنامه نویسی پی ال سی های فتک
 •  Kinco builder: برای برنامه نویسی پی ال سی های دلتا
 •  Ispsoft: آخرین نرم افزار ارائه شده شرکت دلتا
 •  WPLSOFT: قادر به برنامه نویسی اچ ام آی ها و اینورتر هایی که دلتا در آن ها وجود دارد
 • Tisoft: برنامه نویسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر simatic 505
 • Logo! Soft comfort: از نرم افزارهای شرکت زیمنس ، امکان تست مرحله به مرحله پروژه، ساده تر و سریعتر از Step7
 • Step7 TIA Portal: از نرم افزار های پر قدرت کمپانی زیمنس ، امکان برنامه نویسی سری های زیمنس
 • Step7: جایگزینStep5، قابل اجرا روی ویندور XP و ویندوز 10
 • Step5: اولین نرم افزار کمپانی زیمنس، تولید آن متوقف شده اما بسیاری از شرکت های قدیمی هنوز از آن استفاده میکنند.
 • بازار کار پی ال سی (PLC)

  اگر به کارخانه های صنعتی دقت کنید جای تعداد بالای کارگران را ماشین آلات صنعتی با مزیت هایی چون دقت بالا، اطمینان بالا، هزینه کمتر، راندمان بالا گرفته اند. امروزه اکثر کسب و کارهای صنعتی به دلیل پیشرفت روز افزون تکنولوژی صنعتی برای عقب نماندن از بازار داغ خود چاره ای جز انتخاب اتوماسیون صنعتی ندارند.

  جهت انجام پروژه های شرکت های صنعتی به وسیله ی PLC به یک PLC MAN نیاز است تا به وسیله ی پی ال سی اهداف کارفرما با اطمینان و دقت بالا مدیریت کند. به جرات میتوانیم بگوییم که به دلیل ماهیت برنامه نویسی پی ال سی هروز شاهد گسترش و پیشرفت چشمگیر استفاده از پی ال سی در صنایع مختلف هستیم. همین امر باعث پرونق شدن بازار کار پی ال سی و اتوماسیون صنعتی شده است. 

  پس همین امروز شروع کنید و نگذارید دیر شود. پی ال سی بازار کار بسیاری عالی در ایران و خارج از کشور دارد و هیچگونه نگرانی در مورد بازار کار پی ال سی نداشته باشید زیرا برای هر پی ال سی من جایگاهی در بازار کار پی ال سی و صنعت مهیا است.

  دارمد رشته ی پی ال سی

  درامد پی ال سی به عوامل مختلفی از جمله سطح دانش ما از PLC بستگی دارد. برای کسب درآمد ایده آل از رشته ی پی ال سی نیاز است تا علممان بروز باشد، برنامه نویسی حرفه ای بلد باشیم، کار با سخت افزار های بیشتری از پی ال سی را بلد باشیم.

  همه ی این دلایلی که ذکر کردیم در میزان درامد شما از شغل پی ال سی تاثیر گذار است. با توجه به موارد گفته شده هیچ گاه دو پی ال سی من درامد یکسانی ندارند. در بازار پرونق پی ال سی سطح درامد و جایگاه شما به میزان دانش شما بستگی دارد. اگر در زمینه ی پی ال سطح دانش خیلی بالایی داشته باشید میتوانید پروژه های صنعتی بزرگی را اجرا کنید و درآمد خیلی ایده آلی حتی تا مبلغ 100 میلیون تومان یا بیشتر هم کسب کنید. 

  جهت داشتن دانش مورد نیاز میتوانید در کلاس های آموزش PLC شرکت کنید و علم و دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید و بروز نگه دارید.

آموزشگاه plc تهران

آموزشگاه بای مهر تمام تلاش خود را میکند تا متناسب با نیاز روز جامعه و پیشرفت تکنولوژی آموزش های خود را بروز کند. دوره ی آموزش پی ال سی از دوره های پر طرفدار با بازار کاری پرونق است که صفر تا صد و ویژه ی بازار کار در آموزشگاه تخصصی بای مهر آموزش داده میشود. بعد از پایان دوره در انجام پروژه های مختلف پی ال سی  توسط آموزشگاه بای مهر با اساتید متخصص و باتجربه اش پشتیبانی میشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *