برق ساختمان از رشته های مهم و کاربردی گرایش برق میباشد، برق کار متخصص نصب و پشتیبانی سیستم های الکتریکی در ساختمان ها و زیرساخت ها است و سیم کشی و برق رسانی به تمام نقاط یک ساختمان را امکان پذیر میکند.

دوره های آموزشی برق ساختمان

ما در یک کارگاه آموزشی با ابزار و زیر نظر استاد، برق ساختمان را به شما آموزش می دهیم. در این دوره به مباحث پیشرفته سیستم های برقی ساختمان نظیر نصب دوربین مدار بسته و دزدگیر و اعلام حریق و نصب آیفون و … نیز پرداخته می شود.
همچنین دوره آموزش پی ال سی یکی از پرطرفدارترین رشته هاست که توسط اساتید برتر کشور بصورت عملی تدریس می شود تا هنرجو مهارت ها را بصورت عینی یاد گرفته و وارد بازار کار شود.

آینده کاری شغل برق ساختمان

با توجه به میزان ساخت و ساز در شهرها و نیاز ساختمان به برق کشی، برقکار در دوره های زمانی مختلف با پیمانکار وارد همکاری شده و این همکاری تا پایان پروژه ادامه خواهد داشت تا چند دهه آینده تمامی ساختمان ها با تجهیزات الکترونیکی کار خواهند کرد.
 متخصصین برق ساختمان مورد نیاز پیمانکاران ساختمانی هستند. ضمناً هر مغازه کالای برقی، نیازمند یک فرد متخصص برق ساختمان است. با آموزش در این رشته آینده کاریتان تضمین شده است. همچنین جهت ارتقا شغل خود میتوانید دوره های مرتبط با برق نظیر دوره آموزش تابلو برق صنعتی را بگذرانید و در این زمینه هم مشغول به فعالیت شوید.

مدرک دوره برق ساختمان

اگر پیش نیاز لازم برای ورود به دوره تخصصی برق ساختمان را داشته باشید، می توانید با گذراندن دوره تخصصی و آزمون آن، جذب بازار کار شوید. این گواهینامه نزد فنی حرفه ای ها معتبر بوده و قابلیت ترجمه دارد.

مراحل سیم کشی برق ساختمان

سیم کشی در قسمت های مختلف ساختمان متفاوت بوده و روشهای متفاوتی دارد. پس از کشیدن نقشه سیم کشی و تعیین اندازه ها و خط تراز نوبت کنده کاری است.

دوره آموزش برق ساختمان

مرحله اول کنده کاری

منظور از کنده کاری ایجاد مسیر سیم ها و لوله ها با ابزار های مخصوص در دیوار های ساختمان است.

مرحله ی لوله گذاری و قوطی گذاری

پس از ایجاد مسیر مناسب برای سیم کشی نوبت لوله گذاری است. سیم از داخل لوله ها کشیده میشود تا بطور مستقیم با دیوار و مصالح در تماس نباشد، و از هر گونه آسیب احتمالی از جمله پوسیدگی و مشکل اتصال کابل ها و سیم ها جلوگیری شود.
قوطی گذاری گنجاندن وسیله ای پلاستیکی در دیوار بوده که محل نصب پریز ها است و همچون لوله گذاری برای پیش گیری از آسیب به سیم کشی نصب می شود، گاهی برای ثابت نگه داشتن لوله ها از جوشکاری و زدن ساپورت استفاده می شود.

مرحله ی سیم کشی

در این جا سیم ها با کمک فنری خاص ازلوله ها عبور داده شده تا به محل پریز برسند.

مرحله ی نصب جعبه فیوز و جعبه آنتن

از روی نقشه در محل مورد نظر نصب می شود.

مرحله ی نصب

حال نوبت نصب پریز ها، کلید ها، سیستم روشنایی، لامپ ها، لوستر ها و تمامی تجهیزات روشنایی همچنین آیفون ها و سیستم های کنترلی و حفاظتی در صورت وجود است.

آموزش برق ساختمان درجه 1 و درجه 2 را چگونه شروع کنیم؟

گذارندن دوره های آموزش برق ساختمان درجه 2 و سپس دوره آموزش برق ساختمان درجه 1 به شما کمک می کند به عنوان فردی که هدفش ورود به این حوزه ی کاری است با استاندارد های سیم کشی و برق رسانی و فنون این شغل آشنا شوید .

همچنین با اطلاع از خطرات این حرفه به عنوان فرد با دانش از خطرات احتمالی در امان باشید، با داشتن مدرک معتبر و مهارت لازم میتوانید این شغل را با تبلیغات به سبک خودتان شروع کنید .

هر چه میزان دانش و مهارت شما بیشتر باشد پیشنهادات کاری و در نتیجه درآمد شما بیشتر خواهد بود.

ابزار مورد نیاز در برق کشی ساختمان چیست؟

  • سیم و کابل: سیم ها و کابل ها در اشکال و جنس های متفاوت موجود می باشند که بسته به هدف استفاده از آنها، نوع آنها تعیین میگردد.
  • انبردست: یکی از کاربردی ترین ابزار ها که برای سیم کشی از انواع انبر دستی ها استفاده می شود.
  • سیم لخت کن: یکی از مهم ترین ابزار ها در سیم کشی که از آن جهت جدا کردن عایق پلاستیکی رو سیم استفاده می شود. لبه های سیم لخت کن باید تیز باشند که بتوانند عایق روی سیم را بخوبی جدا کنند.
  • سیم پیچ، متر، مولتی متر: مولتی متر جهت اندازه گیری مقاومت ، جریان و ولتاژ.
  • فاز متر
  • فنر سیم کشی: فنر سیم کشی جهت عبور دادن سیم از لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد .
  • جعبه تقسیم
  • تستر ولتاژ
  • پیچ گوشتی، متر، نوار برق، بست کمربندی، دریل برقی و لول از دیگر ابزارهای مورد نیاز برق کشی ساختمان است.

آموزش برق ساختمان

سیم های استاندارد برای برق کشی ساختمان

سیم برق از قسمت های مختلفی چون هادی، عایق، حفاظ، زره فلزی، روکش جداکننده، پوشش میانی و روکش نهایی تشکیل می شود.

قسمت هادی سیم که از جنس های مختلف مس، آلومینیوم و یا مس قلع اندود ساخته می شود. در واقع سیم، یک هادی الکتریسته است که برق را به قسمت های مختلف انتقال می دهد.

بازار کار حرفه ای برق ساختمان

هر چه میزان ساخت و ساز در کشور بالاتر رود بازار کار شغل برق ساختمان نیز رونق بیشتری خواهد یافت.

امروزه فناوری های پیشرفته تری در برق کشی ساختمان به کار گرفته می شود و با توجه به نیاز ساختمان ها به تجهیزات برقی و الکترونیکی افراد مشغول در این حرفه معمولا بیکار نمی مانند. با توجه به امر ساخت و ساز در تمام کشورهای جهان افراد متخصص در حرفه برق ساختمان علاوه بر ایران قادر به فعالیت در خارج از کشور نیز می باشند.

شغل های مرتبط با برق ساختمان

مشاغل مختلفی در ارتباط با شغل برق ساختمان وجود دارند که می توان با انجام مراودات مختلف با این مشاغل تعداد مشتریان خود را افزایش داده و در نتیجه به درآمد بالاتری دست پیدا کرد.

فروشندگی تجهیزات الکترونیکی از جمله مشاغلی است که در ارتباط مستقیم با شغل برق ساختمان می باشد و تکنسین های برق، وسایل و ابزارهای مورد نیاز خود را از این فروشگاه ها تهیه می کنند. تجهیزات و ابزارهای مختلفی مانند انواع سیم ها، لامپ های مختلف، لوله خرطومی و.. انواعی از محصولات ارائه شده در فروشگاه های لوازم برقی می باشد.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار

مشاغل فنی از جمله برق ساختمان نیاز به سرمایه زیادی نداشته و می توان با استفاده از مهارتی که توسط فرد کسب می شود وارد بازار کار شده و به درآمدزایی رسید.

با داشتن مهارت در این حرفه، می توان به صورت آزاد و با انجام تبلیغ در سایت هایی مانند دیوار به درآمد رسید و نیاز به اجاره مغازه نخواهد بود.

تجهیزات و ابزار کار این شغل نیز قیمت زیادی نداشته و با مبلغ کمی می توان ابزار کار خود را خریداری کرد.

چگونه تعمیرکار حرفه ای برق ساختمان شویم؟

کارآموزی تجربی کنار فردی با تجربه بمدت 6 ماه تا 1 سال یکی از این روش هاست، روش دیگر تحصیل در رشته برق در هنرستان فنی و حرفه ای و سپس ورود به دانشگاه و فارغ التحصیلی در این رشته میباشد.

و یا تحصیل در رشته ریاضی در دبیرستان و ورود به رشته مهندسی برق در دانشگاه نیز می تواند شما را به این شغل وارد نماید. این روش کاملا علمی است و برای کسب تجربه عملی باید به انجام کار بپردازند.

یکی دیگر از روش های پرطرفدار که همه قادر به انجام آن می باشند شرکت در کلاس های آموزشی آموزشگاه های آزاد است.

در این دوره ها جنبه های تئوری و عملی با هم در نظر گرفته شده و افراد از هر دو جنبه تقویت می شوند.

آموزش ها از موارد پایه تا مباحث پیچیده ارایه می شود و در نهایت فرد به صورت کاملا حرفه ای وارد بازار کار می شود.

کسب درآمد بالا با برق ساختمان

بالا بردن مهارت در این شغل بعلاوه داشتن اعتماد به نفس بالا و سرعت بالای انجام کار می تواند باعث جلب اعتماد مشتریان شده و به بالا رفتن درآمد شما کمک بسیاری نماید.

ابتدا مدرک درجه 2 برق ساختمان به افراد داده می شود و در صورت شرکت در دوره های پیشرفته می توان مدرک درجه 1 را نیز دریافت نمود

نصب انواع دزدگیرهای ساختمان، دوربین مدار بسته، سیستم های اعلام حریق، راه اندازی درب های اتوماتیک، تابلو برق ساختمان، انواع کنتورهای مکانیکی و … از جمله مباحث و سرفصل هایی است که در آموزش برق ساختمان درجه 1 به کارآموزان ارائه می گردد.

چالش های ورود به بازار کار برق ساختمان

تسلط بر مهارت هایی مانند طراحی، نقشه کشی، نقشه خوانی از موارد ضروری است که یک تکنسین برق باید به آن توجه داشته باشد.

فضای رقابت را در این شغل باید به گونه ای ایجاد نمود که به جذب مشتریان بیشتر و در نهایت درآمد بیشتر منجر گردد.

دوره های پرطرفدار 
آموزش نصب پکیج 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *