دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی از دوره های پر طرفدار و پر درآمد در بازار کارهای فنی امروزی میباشد. این دوره متناسب با نیاز همه ی کاراموزانی که به تعمیرات برد الکترونیکی علاقه دارند، طراحی شده است. این نکته را هم باید ذکر کنیم: افرادی که دارای پیش زمینه ای از قبل در مورد الکترونیک هستند میتوانند در این رشته نتیجه بهتری کسب کنند. جای هیچگونه نگرانی برای کسی هم که هیچ گونه اطلاعاتی از الکترونیک ندارد  نیست. زیرا در کلاس های آموزش تعمیر برد الکترونیک بای مهر، الکترونیک مقدماتی نیز آموزش داده میشود. و شما کاراموزان عزیز میتوانید این دوره را از پایه شروع کنید. اما توجه کنید باید تلاش و مطالعه بیشتری داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید.

 برد الکترونیکی چیست؟

مدار الکتریکی که قطعاتی مانند مقاومت، دیود، آی سی، خازن و… روی آن قرار دارد را برد الکترونیکی گویند. امروزه اکثر وسایل برقی و الکترونیکی مانند یخچال، لباس شویی، ظرفشویی، مایکرویو و یک سری از لوازم ریز منزل، تجهیزات پزشکی، ماشین آلات صنعتی، نورپردازی، صنایع خودرو سازی و هوا فضا مجهز به برد الکترونیک میباشند. به دلیل کاربرد وسیع و گسترده برد الکترونیک در دستگاه های مختلف و هزینه بر بودن تعویض این قطعه، شغل تعمیرات برد الکترونیک گسترش پیدا کرده است.

pcb چیست؟

معرفی دوره تعمیرات برد الکترونیکی

با شرکت در دوره آموزش تعمیر برد الکترونیک در شرکت تخصصی تعمیرات برد بای مهر میتوانید یک متخصص در زمینه ی تعمیرات برد الکترونیک شوید. با شرکت در این دوره بر قطعات الکترونیک برد تسلط کامل پیدا می کنید. همچنین بر عیب یابی و تعمیر انواع بردهای صنعتی و خانگی، تعمیرات با استفاده از سرویس منوال تسلط پیدا کنید. یکی از زیر شاخه های تعمیرات برد الکترونیک، تعمیرات برد لوازم خانگی است. اگر تخصصتان فقط در زمینه ی تعمیر لوازم خانگی است، میتوانید در کلاس های آموزش تعمیرات برد لوازم خانگی شرکت کنید. در پایان آموزش هم با شرکت در آزمون پایانی مدرک فنی حرفه ای و بین المللی دریافت کنید.

بازار کار تعمیرات برد الکترونیک

همانطور که در معرفی دوره توضیح دادیم، به دلیل مجهز بودن هر دستگاه یا وسیله ی منزل به برد الکترونیک بازار کار تعمیرات برد الکترونیک پر رونق میباشد. شغل تعمیرات برد الکترونیک به دلیل حساس بودن برد نیاز به کسب تجربه، تلاش زیاد و همچنین مطالعه فراوان دارد.

اگر به افرادی که در زمینه ی تعمیرات برد الکترونیک فعالیت دارند نگاهی بیندازید میبینید که هم درآمد بسیار بالایی دارند و هم در هیچ فصل یا روزی از سال بیکار نیستند و مدام در حال تعمیر برد هستند. با ارسال رزومه و فعالیت در شرکت های مختلف تعمیرات برد، تبلیغات در فضاهای مجازی مانند دیوار، شیپور و … میتوانید سهم زیادی از بازار کار تعمیرات برد را نصیب خود کنید. پس فرصت را از دست ندهید و همین امروز در کلاس آموزش تعمیرات برد الکترونیک یا رشته ی مورد علاقتان ثبت نام کنید و آموزش را شروع کنید.

درآمد تعمیر برد الکترونیک

درآمد تعمیرات برد الکترونیک به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله این فاکتورها می توانیم تجربه، مهارت بالا در تعمیرات برد الکترونیک بدون زدن آسیب به برد و انجام آن با کیفیت بالا و جذب رضایت مشتری برای تبدیل شدن به مشتری دائمی شما و معرفی شما به دیگران، داشتن مهارت و تخصص در زمینه ی تعمیرات بردهای مختلف اعم از صنعتی و لوازم خانگی و معمولی و همچنین میزان تبلیغات را میتوانیم نام ببریم. اما به طور کلی میتوانیم به جرات بگوییم که شغل تعمیرات برد الکترونیک درآمد ماهیانه ی آن دو برابر مبلغ وزارت کار میباشد. همانطور که توضیح دادیم عوامل موثر در اضافه شدن به این مبلغ تاثیر مستقیم دارد.

درآمد تعمیرات برد الکترونیک

سرمایه لازم برای شغل تعمیرات برد الکترونیک

سرمایه لازم برای شغل تعمیرات برد الکترنیک 3 مورد میباشد:

1: هزینه ی شرکت در کلاس آموزش تعمیرات برد الکترونیک که قدم اول برای ورود شما به این شغل می باشد. شاید با خود بگویید بهتر است هزینه نکنید و به شاگردی بروید. اما این را بدانید که با شاگردی اصولی یاد نمیگیرید و روند یادگیریتان طولانی میشود. شما میتوانید ابتدا در کلاس های آموزشی تخصصی شرکت بای مهر این حرفه را آموزش ببینید و خوب این حرفه را یاد بگیرد. بعد از این مرحله مدت زمان اندکی شاگردی کنید تا کسب تجربه کنید.

2: هزینه خرید ابزار و لوازم مورد نیاز برای تعمیرات برد الکترونیک: این مبلغ چیزی حدود 10 میلیون تومان در بازار امروزی میباشد چون با توجه به افزایش نرخ دلار این لوازم هم قیمتشان بیشتر میشود.

3: هزینه اجازه مغازه: این هزینه در همان ابتدای کار ضروری نیست. میتوانید برای صرف نظر از این هزینه در منزل خود میزکاری قرار دهید و برد هایی که از مشتری میگیرید در منزل تعمیر کنید. یا اینکه در شرکت های تعمیرات برد الکترونیک استخدام شوید و مشغول به کار شوید تا در همان ابتدای کار هزینه ی زیادی نکنید.

دلایل خرابی بردهای الکترونیکی

 علت خرابی بردهای الکترونیکی دلایل مختلفی دارد. این دلایل در بردهای مختلف متفاوت است. میتوانیم بیشتر خرابی بردها را دسته بندی کنیم.

1-   یکی از بیشترین علت های خرابی برد های الکترونیک نوسان برق ورودی است.  طبق آمار در سال های اخیر که برق ورودی نوسان زیادی داشته خرابی بردهای الکترونیکی بیشتر شده است.

2-  تعدادی از دستگاه ها قابلیت کار کردن و استفاده از آن ها به مدت طولانی را ندارند و باعث داغ شدن آنها و در نتیجه سوختنشان میشود. منبع تغذیه بیشتر خرابی دستگاه های داغ شده است.

3: از دیگر علت های خرابی بردها گرما و رطوبت میباشد.

4: الکتریسیته ساکن یا همان عدم تعادل بار الکتریکی در مدار چاپی  از دلایل دیگر خرابی بردهای الکترونیک است.

5: اختلالات فیزیکی از جمله هنگام قرار گرفتن دستگاه و برد الکترونیک در معرض فشار دلیلی دیگر بر خرابی برد الکترونیک می باشد.

مراحل تعمیر برد الکترونیک

با توجه به نوع دستگاه مراحل تعمیرات برد های الکترونیک مشخص میشود.

اما میتوانیم یک حالت کلی را برای مراحل تعمیر برد الکترونیکی در نظر بگیریم و اجرا کنیم.

1: شناسایی نوع و کارکرد دستگاه

2: گرفتن اطلاعات از خرابی دستگاه از مشتری 

3: چک کردن محل خروجی و ورودی برد

4: باز کردن بدنه دستگاه

5:عیب یابی برد الکترونیکی 

6: تست قطعات و شناسایی قطعات خراب

7: جدا کردن قطعه خراب با استفاده از موچین بادقت

8: جاگزینی و لحیم کردن قطعه ی سالم

نکته: توجه داشته باشید هنگام لحیم کاری درجه حرارت آهن لحیم کاری تا 450 درجه ی سانتی گراد باشد. این کار را با ظرافت و دقت زیادی انجام دهید تا از آسیب به قطعات دیگر برد جلوگیری شود. برد های الکترونیکی که تولید کنندگان آن ها برای تعمیرات قطعات آن ها هشدار داده اند را تعمیر نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *