آموزش نصب فتوسل یکی از الزامات مربوطه در حرفه ی برق می باشد. در ابتدا فتوسل را باید برایتان توضیح دهیم. فتوسل را می توان وسیله ای دانست که وظیفه ی قطع و وصل کردن یک یا چندین چراغ را بر عهده دارد. علاوه بر این فتوسل ها عمل دیگری نیز انجام می دهند، مهم ترین مزیت فتوسل ها این است که سنسور شان نسبت نور خورشید حساس می باشد. یعنی در هنگام طلوع آفتاب چراغ ها خاموش و در هنگام غروب آفتاب روشن می شوند.

به عبارت دیگر اگر بخواهیم یک یا چند لامپ بدون حضور ما روشن یا خاموش گردد از این وسیله استفاده می نماییم.

جهت یادگیری برق کشی به صورت کامل و اصولی می‌توانید در دوره آموزش برق ساختمان بای مهر شرکت نمائید.

نصب فتوسل مراحل متفاوتی دارد که در این مقاله سعی داریم هر یک را به صورت مجزا برای شما توضیح دهیم.

آموزش نصب فتوسل چهار سیم

فتوسل های چهار سیم همانطور که از اسم آن ها پیدا است دارای چهار سیم می باشند. سیم های قرمز و مشکی در فتوس های سه سیم و چهار سیم مشترک می باشد. تفاوت فتوسل های سه سیم و چهار سیم در سیم نول آن ها می باشد. 

در فتوسل های سه سیم می بایست یک رشته از سیم نول جدا کرده که بتوانید آن را به لامپ و برق شهری متصل کنید. اما در فتوسل های چهار سیم این رشته سیم نول که راجع به آن توضیح دادیم از قبل تعبیه شده و شما به راحتی می توانید یک رشته را به لامپ و دیگری را به برق شهری متصل نمایید.

فتوسل سه سیم چیست؟

فتوسل ها معمولا سه سیم دارند که دارای رنگ قرمز، سفید و مشکی می باشند. هر یک از این سیم ها وظیفه ای دارند که هر یک را برای شما توضیح خواهیم داد.

  • سیم مشکی: فاز اصلی می باشد.
  • سیم سفید: نول است و فاقد جریان می باشد.
  • سیم قرمز: این سیم را اصطلاحا فاز برگشتی می گویند. یعنی زمانی که رله داخلی سوئئچ می کند این سیم برق دار می شود.

اگر به بدنه ی فتوسل نوری با دقت بنگرید متوجه خواهید شد که اطلاعاتی بر روی آن قابل رویت می باشد. این اطلاعات عبارت اند از ظرفیت ولتاژ فتوسل و همچنین رنگ بندی سیم ها می باشد.

برای وضوح توضیحات داده شده می توانیم مثال ذیل را شرح دهیم.
اگر بر روی فتوسلی که در اختیار دارید عدد 10 آمپر درج شده باشد، این بدان معنی است که حداکثر مصرف کننده که به فتوسل متصل می گردد تا نهایتا 10 آمپر می باشد اگر آمپر بالا تر رود فتوسل دپار نقص شده و خراب می شود.

نصب فتوسل سه سیم

برای سیم کشی و نصب فتوسل سه سیم ابتدا باید سیم نول را به دو انشعاب تقسیم کرده که یک انشعاب را به لامپ و دیگری را به نول متصل کنید. در ادامه فاز ورودی یا همان سیم مشکی را برق شهری متصل نمایید.

برای نصب فتوسل های سه سیم می توانید از پایه و پیچ های موجود در بسته بندی استفاده نمایید. این گونه که پایه ای که به صورت فلزی بر روی فتوسل تعبیه شده است را با یک پیچ کوچک می بندیم، و از طرف دیگر با یک پیچ و رول پلاک آن را بر روی دیوار متصل می نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *