شغل تعمیرات پکیج از جمله مشاغل پر درامد با بازار کار عالی می باشد. استفاده از پکیج ها برای تامین آب گرم مصرفی و گرمای محیط به عنوان یک سیستم گرمایش مستقل بسیار گسترش یافته است. استفاده ی روز افزون از پکیج ها و نیاز افراد برای استفاده بهینه از آنها باعث شده تا همواره نیازمند سرویس کار و تعمیر کار پکیج متخصص باشیم. اگر جزء افرادی هستید که تخصص کمی در این زمینه دارید یا علاقه مند به این رشته هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی بازار کار تعمیرات پکیج و شغل تعمیرکار پکیج بپردازیم. 

برای ورود به بازار کار تعمیرات پکیج میتوانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات پکیج این حرفه ی تخصصی را فراگیرید.

شغل تعمیرات پکیج

اگر به دنبال کار میگردید و قصد ورود به کاری به غیر از کارمندی و با درامد بالا می گردید، ما شغل نصب و تعمیرات پکیج را به شما معرفی میکنیم. نصاب و تعمیر کار پکیج جزء مشاغل فنی پردرآمد و بازار کار عالی است. شغل تعمیرات پکیج، فنی است که افراد فعال و متخصص، در شرکت ها و نمایندگی های تعمیراتی برند های مختلف پکیج یا به صورت آزاد مشغول به فعالیت هستند، به همین دلیل بازار کار تعمیرات پکیج آینده روشنی دارا میباشد. زیرا بیشتر منازل مسکونی و ساختمان ها مجهز به پکیج دیواری هستند. شغل تعمیرات پکیج جز مشاغل فنی است که وجود آن در هر جامعه ای ضروری میباشد. برای ورود به شغل تعمیر پکیج دیواری به مهارت هایی نیاز است که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

جهت یادگیری اصولی تعمیرات پکیج برای افرادی که پیش زمینه ی خاصی در این زمینه ندارند، پشنهاد میشود ابتدا دوره آموزش نصب پکیج را بگذرانید.

نکات مهم شغل تعمیرات پکیج

برای ورود به بازار کار شغل تعمیرات پکیج نیاز است که بدانید بازار کار این شغل در فصل های سرد سال بسیار بیشتر از فصل های دیگر است. بنابراین نیاز است تا آمادگی کافی را برای برطرف کردن نیازهای مشتریان خود داشته باشید. یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید این است که یک نیروی متخصص استخدام کنید تا در شلوغی کار به شما کمک کند.

برای اینکه از رقبای خود عقب نیفتید نیاز است تا علم و دانش خود را بروز نگه دارید. زیرا شرکت ها و تولیدکنندگان پکیج همواره سیستم هایی پیشرفته تر و متنوع تری را تولید میکنند. برای اینکه بتوانید سیستم های پیشرفته و متنوع را به راحتی  نصب و تعمیر کنید نیاز است تا علم خود را بروز کنید و بیشتر مطالعه کنید.

نکته ی مهم قابل توجه دیگر این است که به مسائل و نکات ایمنی در تعمیرات پکیج تسلط و توجه کافی داشته باشید. زیرا سیستم پکیج ها پر از اتصالات الکتریکی است و هرگونه سهل انگاری هرچند کوچک خطرات مالی و جانی جبران ناپذیری به همراه دارد.

بازار کار تعمیرات پکیج

امروزه به دلیل داشتن مزایای زیاد پکیج ها نسبت به سایر سیستم های گرمایشی دیگر کمتر ساختمانی وجود دارد که به وسیله ی این سیستم تجهیز نشده باشد. حتی ساختمان های قدیمی هم به دلیل صرفه ی اقتصادی و بهینه سازی مصرف انرژی سیستم گرمایش ساختمان را تغییر دادند و از سیستم گرمایشی پکیج استفاده کرده اند. علاوه بر نیاز افراد به تعمیر تخصصی پکیج، هرساله برای استفاده ی بهینه از پکیج نیاز به سرویس کاری پکیج ها میباشد.

مشخصا بازار کار این حرفه روبه رشد و نیاز به آن هروز بیشتر از دیروز به چشم میخورد. عوامل بسیاری در بازار کار شغل تعمیرات پکیج دخیل هستند. از جمله این موارد میتوان به میزان مهارت و سرعت و مشتری مداری شما و همچنین شهری که در آن زندگی میکنید اشاره کرد. هرچه  شهری که در آن کار یا زندگی میکنید شلوغ تر و پرجمعیت تر باشد بازار کار این حرفه بهتر است.

ذکر این نکته ضروری است: درست است که بازار کار تعمیر پکیج در زمستان پر رونق تر است اما چون پکیج ها دو کاره هستند یعنی هم گرمای محیط و آب گرم مصرفی را تامین میکنند بازار کار این رشته در فصول دیگر سال نیز ایده آل است. 

مهارت های مورد نیاز برای ورود به بازار کار تعمیرات پکیج

یک تعمیر کار پکیج باید آشنا به اصول ایمنی باشد و در انجام کار دقت زیادی به خرج دارد. زیرا سهل انگاری در این کار خطرات ناشی از سوختگی و آتش سوزی و جبران ناپذیری دارد. همچنین تعمیر کار پکیج باید دارای قدرت بدنی  و هوش بالایی باشد و بتواند به درستی پکیج را عیب یابی کند. این فرد باید تخصص کافی و لازم را در زمینه ی تعمیرات پکیج، سرویس کاری، رسوب زدایی، لوله کشی، جوشکاری، فلزکاری، تعویض و تست قطعات پکیج و … را داشته باشد. زیرا عدم تخصص در این زمینه باعث خرابی پکیج و خسارت به مشتری میشود و جبران این خسارت بر عهده ی شماست.

میزان درآمد شغل تعمیرات پکیج

 با اینکه تعرفه ی انجام خدمات پکیج توسط اتحادیه مشخص شده است میزان درآمد هر فرد در شغل تعمیرات پکیج متفاوت میباشد. زیرا میزان درامد این حرفه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله ی این عوامل میزان تجربه و تخصص و مهارت شما در نحوه ی عیب یابی و تعمیرات پکیج، تعداد مشتریان، سرعت عمل، تبلیغات و فعالیت زیاد در این حرفه و روابط عمومی بالا و توانایی ارتباط برقرار کردن با مشتری… میباشد. اما به طور کلی میتوان گفت میزان درآمد شغل تعمیر پکیج بین 15 تا 25 میلیون در ماه می باشد. هر چه توانایی و پشتکار بیشتری در این حرفه ی فنی به خرج دهید میزان درآمد شما بیشتر میشود.

سرمایه مورد نیاز برای ورد به بازار کار شغل تعمیرات پکیج

برای راه اندازی و شروع هر کسب و کاری به مقداری سرمایه اولیه برای خرید تجهیزات اولیه و زیر ساخت آن کسب و کار نیاز داریم. میزان سرمایه مورد نظر برای راه اندازی شغل تعمیرات پکیج نسب به میزان حجم فعالیت متغیر می باشد. میزان سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی این شغل به چند بخش تقسیم میشود. هزینه اولیه هزینه ی شرکت در کلاس های آموزشی می باشد که این مبلغ خیلی مبلغ چشم گیری نیست. هزینه ی بعدی هزینه ی اجاره ی مغازه میباشد اما نگران نباشید شغل تعمیرات پکیج جزء آن دسته از مشاغلی است که بدون مغازه هم میتوان وارد این حرفه شد. مهمترین سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار تعمیرات پکیج تهیه ابزار مورد نیاز تعمیرات پکیج است که مبلغ خیلی زیادی نیست. در ادامه ابزار مورد نیاز این شغل بازگو کردیم.

ابزار مورد نیاز برای شغل تعمیرات پکیج دیواری

ابزار کامل مورد نیاز یا همان کیف ابزار شغل تعمیرات پکیج و لوازم جانبی و دستگاه های مورد نیاز برای سرویس و تعمیر پکیج به شرح زیر میباشد.

 • سیم چین 
 • آچار فرانسه
 • انبر دست
 • دم باریک
 • پیچ گوشتی دو سو ( سایز بزرگ و کوچک )
 • پیچ گوشتی چهار سو ( سایز بزرگ و کوچک )
 • یک دست آچار تخت ( از سایز 6 تا 19 )
 • انبر قفلی ( سایز بزرگ و کوچک )
 • یک دست آچار آلن
 • چراغ قوه کوچک
 • آهنربا
 • آچار ستاره
 • فازمتر
 • قلمو باریک و پهن
 • دستکش کار نازک
 • سوزن
 • نوار تفلون
 • تلمبه
 • مولتی متر
 • گیج فشار هوا
 • گریس سیلیکات کوچک
 • کابل تست برق
 • گیج تنظیم فشار گاز
 • چسب برق
 • چسب 123 کوچک

شغل تعمیرات پکیج برای چه کسانی مناسب است؟

شغل تعمیرات پکیج مناسب همه ی افراد علاقه مند به این حرفه می باشد. ورود به این شغل بلامانع است و افراد  بالای 14 سال و علاقمند و دارای پشتکار میتوانند در کلاس های آموزش این رشته شرکت کنند و  وارد این حرفه ی تخصصی شوند و کسب درامد کنند. موفقیت در این رشته نیازمند تلاش و پیگیری های مداوم، مطالعه و انگیزه و علاقه میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *