پکیج ها از سیستم های گرمایشی مورد پسند مردم می‌باشند. حتما در صورت نداشتن اطلاعات کافی در مورد آن ها با مشکلاتی روبه رو میشویم. یکی از مشکلات رایج پکیج ها یخ زدگی آنها می باشد. یخ زدگی در پکیج ها به قطعات دیگر پکیج مانند رادیاتورها، پمپ و مبدل ها و… آسیب می رساند.
در این مقاله به بررسی سیستم ضد یخ پکیج دیواری، علت یخ زدگی پکیج دیواری و راه های جلوگیری از یخ زدگی پکیج پرداختیم. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جهت یادگیری انواع پکیج های دیواری و دریافت مدرک رسمی و بین المللی و فنی حرفه ای در کلاس آموزش تعمیرات پکیج شرکت نمائید.

سیستم ضد یخ پکیج دیواری چیست؟

امروزه پکیج ها مجهز به تکنولوژی سیستم ضد یخ می باشند که از یخ زدگی پمپ های سرمایش و گرمایش جلوگیری نماید. نحوه عملکرد سیستم ضد یخ پکیج به این صورت است که با پایین آمدن دما تا 7 درجه ی سانتی گراد سیستم ضد یخ پکیج دیواری راه اندازی می گردد. وظیفه ی تشخیص دما در پکیج دیواری بر عهدی ترمیستور (NTC) می باشد. هنگامی که ترمیستور پایین بودن دما را تشخیص میدهد، برد الکترونیکی برای بالا رفتن دما و جلوگیری از یخ زدگی دستگاه به پمپ دستور روشن شدن میدهد.

اگر دما زیاد نشود و مقدار دما به 0 درجه سانتی گراد برسد، مشعل فرمان برد را برای بالا بردن آب تا دمای 35 درجه سانتی گراد انجام میدهد. زمانی که آب به دمای مورد نظر رسید مشعل از کار می افتد و پمپ دستگاه نیز 30 ثانیه بعد خاموش می گردد.

علت یخ زدگی پکیج های دیواری

معمولا دستگاه هایی که در خارج از منزل و روی بالکن قرار دارند، بیشتر دچار یخ زدگی می گردند. خاموش بودن و روشن نکردن طولانی مدت پکیج ها سبب یخ زدگی سیستم پکیج می گردد.

یخ زدگی پکیج معمولا در فصل زمستان و به علت روشن نکردن طولانی مدت دستگاه اتفاق می افتد. یخ زدگی باعث افزایش حجم دستگاه میگردد و همین امر سبب ترکیدگی لوله ها میگردد. علاوه بر ترکیدگی لوله سایر قطعات پکیج مانند پمپ و … آسیب میبینند.

روش های جلوگیری از یخ زدگی پکیج

برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج روش هایی وجود دارد؛ این روش ها مانع از یخ زدگی دستگاه شما و آسیب ها و خسارت های ناشی از آن میگردد.

لیست روش های جلوگیری یخ زدگی پکیج دیواری

  • تخلیه آب مدار شوفاژ روش دیگر جلوگیری از یخ زدگی پکیج
  • استفاده از ضد یخ پکیج دیواری
  • برنامه های سیستم پکیج
  • روشن گذاشتن سیستم پکیج
  • استفاده ار نوار چسب های حرارتی
  • عایق بندی پکیج دیواری و لوله ها

تخلیه آب مدار شوفاژ 

یکی از روش های جلوگیری از یخ زدگی پکیج تخلیه آب مدار شوفاژ دستگاه می باشد. وقتی مدار پکیج خالی از آب باشد عملا یخ زدگی اتفاق نی افتد.

جهت خالی نمودن آب مدار شوفاژ به صورت زیر عمل نمائید:

  • شیر آب سرد ورودی به پکیج را ببندید
  • شیر پرکن را بازکنید
  • شیر آب گرمی که در پایین ترین نقطه است را باز نمایئد
  • منتظر بمانید تا عقربه فشار بار عدد را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *