چرا نوکیا شکست خورد؟ نوکیا نامی است که برای همه ی ما آشنا و خاطره انگیز است. با شنیدن این نام، همه ی ما این برند را به عنوان بهترین سازنده ی تلفن های همراه اما برای یک یا دو دهه گذشته میشناسیم. هم اکنون شاهد بسیار کمرنگ شدن یا شاید حذف شدن این برند جهانی هستیم. اکنون سوال همه ی ما این است که چرا نوکیا هیچ اقدامی برای پیشبرد خود و ادامه مسیر پراز موفقیت خود نکرد و شکست خورد. حتما برای همه ی افراد علاقمند به گوشی موبایل و برند نوکیا اطلاع از دوران طلایی و داستان نابودی نوکیا جذاب و شنیدنی است. در ادامه به سوال چرا نوکیا شکست خورد پاسخ میدهیم با ما همراه باشید.

داستان نابودی نوکیا

تاریخچه نوکیا

نوکیا ابتدای کار هیچ گونه سنخیتی با موبایل و دنیای موبایل نداشت. این شرکت در سال 1902 به تولید برق مشغول بود. اما پیشرفت چشمگیری نداشت. چه بسا به دلیل جنگ جهانی اول در آستانه ورشکستگی نیز بود. که شرکت لاستیک فنلاندی نوکیا نوپا را خریداری کرد و آن را از ورشکستگی نجات داد.

چرا نوکیا شکست خورد 

تاریخچه  اسم نوکیا 

فردی به نام فردریک ایرستام در یکی از شهر های فنلاند به اسم Nokia یک شرکت تاسیس کرد. بعد از سه سال دوستش لئو مچلین یک شرکت مشترک به نام Nokia Ab را تاسیس کرد. بعد از بازنشتگی فردیک، لئو رئیس شرکت شد و Nokia رفته رفته گسترش پیدا کرد.

ورود نوکیا به دنیای تلفن همراه

نوکیا اولین تلفن خود را در سال 1992 که نام آن نوکیا 1011 بود را به همه ی جهان معرفی کرد. بعد از اینکه نخست وزیر فنلاند از این تلفن استفاده کرد و اولین تماس تلفنی خود را برقرار کرد، این برند بر سر زبان ها افتاد و وارد دوره ی طلایی خود شد. بی شک طی دو تا سه دهه ی اخیر اولین انتخاب هر کسی این برند بود. البته هر فردی احتمالا از ابتدای ورود خودش به دنیای دیجیتال تا به امروز حداقل یک بار از از این برند پرطرفدار استفاده کرده است.

گوشی موبایل نوکیا

دوران طلایی نوکیا

همانطور که گفتیم در سال 1992 نوکیا اولین تلفن همراه خود را با نام نوکیا 1011 به بازار عرضه کرد. بعد از نخستین تماس نخست وزیر فنلاندی با این گوشی موبایل برند نوکیا در سراسر دنیا بر سر زبان ها افتاد. در سال 1998 نوکیا از برند موتورولا نیز در صحنه ی رقابت جلوتر زد و هرسال گوشی های جدیدی را طراحی و تولید کرد و به تولید کننده ی شماره یک دنیا تبدیل شد. همچنین اولین شرکتی که دوربین را روی تلفن همراه معرفی کرد نوکیا بود. همین امر و تمایل به نواوری از دلیل های اصلی و مهم محبوبیت و موفقیت این برند بود. در سال 2007 به دلیل اینکه نوکیا اولین انتخاب خرید تلفن همراه بود بازار ان تا 49 درصد رشد کرد. و این گونه بود که این دوران، دوران طلایی نوکیا رقم خورد.

نوکیا 1011

چرا نوکیا شکست خورد؟

عوامل متعددی در شکست نوکیا و سقوط امپراتوری نوکیا دخیل بودند. در ادامه ما چند مورد از دلایل اصلی شکست نوکیا را معرفی می نمائیم.

 • تصمیم گیری های بسیار کند و مدیریت ضعیف
 • روی کار آمدن برندهای جدید مانند آیفون و تلفن های اندروید
 • نوکیا خیلی دیر متوجه کمبودها و نقص های خود شد و دیر دریافت که سیستم عامل ios و اندروید رقیب هایی بسیار قوی هستند. نوکیا نمیتواند آنقدر قدرتمند باشد که با این دو برند رقابت کند
 • نوکیا نتوانست خودش را با تغییرات شرایط وفق بدهد و برای ورود به دنیای تلفن های هوشمند دیر اقدام کرد
 • وجود رقابت بالا در صنعت گوشی 
 • نوکیا به برندش بیش از حد اطمینان داشت
 • درک درستی از نیاز مصرف کنندگان نداشت
 • نوکیا برنامه استراتژیک نداشت

اقدامات نوکیا شکست خورده

 •  فروش بخش تلفن همراه Nokia به مایکروسافت
 • ایجاد شبکه‌های نوکیا (Nokia Networks)
 • خریداری بخش تلفن همراه نوکیا توسط HMD Global

خراب شدن نوکیا 

در ابتدا برای تعمیر گوشی های ساده مانند تلفن های همراه نوکیا ساده نیاز به تعمیرکار متخصص نبود. هر فردی با اندکی الکترونیک مقدماتی می توانست تعمیر موبایل های ساده را انجام دهد. اما امروزه با ورود گوشی های هوشمند به دنیای الکترونیک برای تعمیر گوشی های هوشمند حرفه آموزش تعمیرات موبایل پرطرفدار شده است. ولی حیف که نوکیا از رده گوشی های هوشمند خارج شده است پس طبیعی است که در تعمیرات موبایل سهمی کمی خواهد داشت. 

تعمیر نوکیا

نوکیا امروز

با گذشت زمان، هنوز هم اکثر افراد، شرکت نوکیا را شرکتی شکست خورده میدانند. و نام این شرکت را با گوشی تلفن همراه میشناسند. اما بهتر است بدانیم که نوکیا هنوز پر قدرت در دنیای فناوری در حال فعالیت است. نوکیا در حال حاضر با یک مزیت رقابتی در زمینه فناوری 5G در دنیا پیشتاز است. نوکیا زیر مجموعه هایی مانند نوکیا نتورکس و بخش فناوری نوکیا دارد. که با فعالیت هایی جدی در صنعت مخابرات، واقعیت مجازی و اینترنت اشیاء توانسته نام این شرکت فنلاندی (شرکت نوکیا) را در صنعت فناوری زنده نگه دارد. علاوه بر اینها  نوکیا در بازار سرمایه گذاری نیز فعالیتی جدی دارد.

از زیر مجموعه‌ های شرکت نوکیا  NGP Capital است. که در بخش فناوری‌های موبایل و اینترنت اشیاء به عنوان سازمان سرمایه گذاری بین‌ المللی فعالیت می‌کند و سرمایه گذاری های خود را در هند و چین ،آمریکا، اروپا، انجام می‌دهد. در حال حاظر یک میلیارد دلار مجموع دارایی های مدیریت ان جی پی می باشد.

از دیگر زیر مجموعه های نوکیا Nauge Networks می باشد و این زیر مجموعه در بخش نرم افزاری ارتقا شبکه فعالیت دارد. این شرکت در مانتین ویو کالیفرنیا است. که با شرکت های بزرگی مانند وودافون، چاینا و تلوفنیا همکاری دارد.

نوکیا سالیان زیادی فعالیت کرده است و در طول سال های فعالیتش فراز و نشیب های بسیاری داشته است. همچنین از قدیمی ترین شرکت های بورس هلسینکی می باشد که با فعالیت هایش در قسمت اینترنت اشیاء و ظهور hmd globdl در سال 2017 در جایگاه 188 برترین برند های جهان با 188 پله صعود قرار گرفت. در سالهای اوج ارزش بازار شرکت نوکیا 110 میلیارد دلار بود اما در ابتدای دهه ی 2020 به رقم6.28 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. گفتنی است که اکنون ارزش بازار این شرکت به 26.07 میلیارد دلار رسیده است.

چرا امپراطوری نوکیا شکست خورد

سوالات متداول چرا نوکیا شکست خورد؟

چرا نوکیا شکست خورد؟

ما در این مقاله فیدبک های بسیار مثبتی از شما گرفتیم و تصمیم گرفتیم در آپدیت آن در مورد کامنت های شما و نظرات شما در فضای مجازی صحبت کنیم.

بیشتر افراد با این برند موبایل خاطرات خوبی دارند. زیرا نوکیا برندی بود که در ایران بسیار محبوب بوده و خیلی ها رو باکلاس کرد. زیرا در آن زمان خیلی ها موبایل نداشتند ولی در هر خاندانی دو نفر موبایل داشتند که بی شک نوکیا بود. بعد از چندی سامسونگ موبایل های خود را وارد بازار کرد و طبیعتا در ایران هم دوست داشتنی شد. ولی خاطراتی که با نوکیا داریم واقعا با هیچ برندی نداریم.

سوال بعدی شما عزیزان این بود نوکیا کلا ورشکست شد؟

بله مقاومت مدیران شرکت نوکیا آن ها را ورشکست کرد زیرا با اندروید مخالفت کردند و موقعی موافقت دادند که خیلی دیر شده بود و دیگر برندهای جدید وارد بازار شد و محبوبیت نوکیا هم کم و کمتر شد. ولی در زمان خود نوکیا پرچم دار تمامی جهان بود. ولی قانون تکنولوژی این است < مقاومت در تکنولوژی = باخت >

21 نظر در “چرا نوکیا شکست خورد

 1. علی مرادی گفت:

  واقعا نوکیا حیف شد

  1. masoud گفت:

   بله واقعا

  2. سمیرا صالحی گفت:

   اولین گوشی من نوکیا بود. یادش بخیر …اگه اشتباه نکنم نوکیا دوازده دو صفر (1200) بود.ممنون از مقاله خوبتون خاطرات برام زنده شد.

   1. ادمین سایت گفت:

    اکثرا اولین گوشیشون نوکیا بوده…همه باهاش خاطره دارن…

 2. زهرا اعتمادی گفت:

  واقعا نوکیا چی شد ؟؟؟؟ حیف

  1. مدیر سایت گفت:

   نوکیا پس از مدتی در سال ۲۰۱۳ شراکت با مایکروسافت، به دلیل برخی از کشمکش‌ها در فروش و عرضهٔ محصولات، امتیاز تولید تلفن‌های همراه خود را به مایکروسافت فروخت و این بخش از شرکت در سال ۲۰۱۴، مایکروسافت موبایل نام گرفت.

  2. زهره کاظمی گفت:

   آره واقعا حیف شد

 3. ستاره گفت:

  مدیریت ضعیف نوکیا، نوکیارو نابود کرد

  1. مدیر سایت گفت:

   دقیقا یکی از دلایل شکست نوکیا مدیریت ضعیفش بود

 4. مهدی میری گفت:

  رو دست نوکیا نمیاد

  1. مدیر سایت گفت:

   واقعا رو دستش نبود حیف شد

 5. زهره کاظمی گفت:

  نوکیا باید حذف میشد چون با تکنولوژی پیش نرفت …..
  ممنون از نویسنده ولی میتونست کامل تر باشه این مقاله

  1. مدیر سایت گفت:

   حتما در آپدیت های جدید مقاله ی کاملی در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. ممنون از دیدگاه شما دوست عزیز

 6. ژاله آموزگار گفت:

  این نوکیا باید دوباره سرپا بشه . واقعا حیف شده 😐

  1. bahar گفت:

   بله کیفیتی که نوکیا داشت هیچ برندی نداشت و توی همه ی زمینه ها در زمان خودش موفق بود …

 7. قادر زرتشتی گفت:

  نوکیا شکست نخورذ . رفت نفس بگیره بیاد

  1. مدیر سایت گفت:

   شاید ! یه روزی پر قدرت بیاد…

 8. shahin گفت:

  مثل نوکیا باشید با اینکه شکست خورده ولی بازم خیلیامون دنبالش میکنیم.😀

 9. محمد مهدی زاده گفت:

  چرا نوکیا شکست خورد ؟ چرا آخه ؟؟؟؟؟
  من اولین گوشی که داشتم نوکیا بود .خیلیا داشتن موبایلو با نوکیا تجربه کردن- همه با گوشیای نوکیا خاطره دارن

 10. مهدی گفت:

  توضیحاتتون کامل ودرست رئال بود سیستم عاملش شکست خورد نتونست بروز بشه پیش بینی هم شده بودتقصیر ماکروسافتو اینو اون نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *