خودرو ها دارای قسمت های مختلفی از جمله بخش های مکانیکی و الکتریکی می باشند. قابل تعمیر بودن این اعضا امری کاملا بدیهی و واضح است. بنابراین شما میتوانید با مسلط شدن بر هر یک از بخش های یک خودرو یک شغل بسیار پر درآمد و عالی در زمینه ی خودرو داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم به افرادی که قصد دارند به یک شغل پر درآمد با سرمایه ی کم و دانش بالا ورود نمایند؛ کمک کنیم. تا بتوانند به در راحتی در رابطه با شغل مورد نظر خود در حیطه ی خودرو تصمیم گیری نمایند. از این رو بهترین مشاغل مربوط به خودرو را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

معرفی بهترین مشاغل مربوط به خودرو

 بهترین مشاغل مربوط به خودرو مکانیک خودرو، برق خودرو، ایسیو، تعویض روغنی و جلوبندی سازی و … می باشد. همچنین موارد ذکر شده جز مشاغلی هستند که حداقل در کشور ما بسیار پرکاربرد هستند. شما می توانید با فراگیری حداقل یکی از این شاخه ها در یک مدت بسیار کوتاه به سرعت وارد بازار کار شده و کار تعمیرات خود را آغاز نمایید. بنابراین به طور مختصر درباره ی هر یک از این رشته های بسیار پر طرفدار برای شما توضیحاتی عرض می نماییم.

مکانیک خودرو

همانطور که گفتیم خودرو از قطعات مختلفی از جمله: ترمز، فرمان، برق، سیستم سوخت، سیستم تعلیق و انتقال قدرت تشکیل شده است. لذا یک مکانیک حرفه ای خودرو می بایست با تک تک سیستم ها و قطعات خودرو آشنایی داشته و بتواند خودرو را عیب یابی و آن را تعمیر نماید. همچنین تعمیرات موتور خودرو و همچنین شناسایی عیوب موتور خودرو از دیگر وظایف مکانیک خودرو می باشد. جهت یادگیری مکانیک خودرو به صورت تخصصی میتوانید در کلاس آموزش مکانیک خودرو شرکت کنید.

از مشکلات خودرو می توان به موارد زیر اشاره نمود که یک مکانیک حرفه ای می تواند آن ها عیب یابی نموده و برای تعمیر آن اقدام نماید.

 • مصرف سوخت بالا در خودرو
 • بروز هرگونه مشکل در دینام
 • بروز هر گونه خرابی در واشر سر سیلندر
 • بروز هر گونه عیب در سنسور اکسیژن
 • بروز هر گونه عیب در گیربکس
 • و در نهایت خرابی واترپمپ

برق خودرو از بهترین مشاغل مربوط به خودرو

یکی از شغل هایی که با سرعت بسیار زیادی در بازار در حال توسعه می باشد برق خودرو است. همانطور که از اسم این شغل پیدا است برق خودرو همانند برق کاری ساختمان می باشد با این تفاوت که تمامی اقداماتی که برای تعمیرات برق انجام می دهید باید در خودرو صورت گیرد.

برای یادگیری برق خودرو میتوانید در کلاس آموزش برق خودرو شرکت کنید.

از دیگر تفاوت های فردی که برق کار خودرو است با فردی که برق کار ساختمان می باشد، در این است که برق کار خودرو از تمامی مشکلاتی که در سیستم برق رسانی یک خودرو به وجود می آید کاملا آگاه می باشد. در واقع برقکار خودرو مکانیک خودرویی است که منحصراً بر روی سیستم های الکتریکی خودرو کار می کند. به عنوان مثال، یک برقکار خودرو ممکن است زمانی را صرف کار بر روی چراغ ‌های جلو، چراغ ‌های تشخیصی، سیستم ‌های هشدار، بردهای مدار، دینام‌ ها و قطعات معطوف کند.

یک کارمند در این نقش معمولاً به عنوان بخشی از یک تیم بزرگتر در یک گاراژ کار می کند. وظیفه آنها تشخیص مشکلاتی است که بر سیستم های الکتریکی خودرو تأثیر می گذارد. سپس، آنها از دانش تخصصی خود برای تعمیر مشکل استفاده خواهند کرد. برقکارهای خودرو همچنین به مشتریان خود کمک می کنند تا قطعات الکتریکی خودروهای خود را ارتقا دهند.

واجد شرایط بودن برای این شغل نیازی به مدرک پیشرفته ندارد. برای انجام این کار، یک فرد باید دیپلم دبیرستان (یا معادل آن) داشته باشد و در مورد عملکرد قطعات الکتریکی در خودروها بسیار آگاه باشد.

وظایف برقکار خودرو

به عنوان یک برقکار خودرو، باید مسئولیت های زیر را بر عهده بگیرید:

 • عیب یابی و تعمیر بر اساس مشخصات؛ ترمز و هیدرولیک، اگزوز، احتراق اولیه یا سوخت پیشرفته و الکتریکی، تعلیق و تراز.
 • تشخیص های فنی و تعمیرات مورد نیاز را به اندازه کافی برای افراد غیر مکانیکی که ممکن است شامل کارمندان و مشتریان بر اساس نیاز باشد توضیح دهید.
 • به طور مداوم اطلاعات فنی و تکنیک های جدید را در جلسات آموزشی رسمی بیاموزید تا با فناوری خودرو که به سرعت در حال تغییر است آشنا شوید.
 • انجام تعمیرات اساسی یا تعمیرات مشکلات پیچیده خودرویی ناوگان خودرو و تجهیزات سنگین، تعمیر، بازسازی یا تعویض قطعات جزئی و عمده (مانند اجزای سیستم الکتریکی، دینام، پمپ آب یا سوخت، کلاچ)
 • یادگیری مداوم اطلاعات و تکنیک های فنی جدید از طریق آموزش رسمی برای همگام شدن با فناوری خودرو که به سرعت در حال تغییر است.

به عنوان یک برقکار خودرو، شما با چندین بخش از خودرو کار خواهید کرد که مربوط به سیستم سیم کشی برق می باشد. این امر مستلزم هماهنگی خوب چشم و دست، بینایی قوی، روش شناسی کامل تکمیل کار و تمایل به ادامه یادگیری با تغییر و ارتقاء سیستم های الکتریکی است.

ایسیو شغلی پر درآمد مربوط به خودرو

یکی دیگر از بهترین مشاغل مربوط به خودرو ایسیو میباشد. ایسو در واقع کامپیوتر ماشین است که وظیفه ی هماهنگی و کنترل سایر قسمت های الکتریکی خودرو را برعهده دارد. معمولا بسیاری از خرابی ها در قسمت الکترونیک خودرو مربوط به ایسیو میباشد. خود ایسیو نیز دارای قطعات ریزی میباشد که هرکدام ممکن است خراب شوند یا آسیب ببینند. تعمیرات ایسیو همانند دیگر مشاغل مربوط خودرو به تنهایی میتواند شغل پردرآمدی باشد.

این حرفه نیز مانند سایر مشاغل خودرو نیازمند آموزش تخصصی و اصولی میباشد. برای اینکه بتوانید از پس این شغل تخصصی برآیید نیاز است تا به یک متخصص تعمیرات ایسیو تبدیل شوید و تجربه بالایی در این زمینه کسب کنید. 

شغل ایسیو برای آن دسته از افراد مناسب است که در بین مشاغل خودرو به دنبال شغلی میگردند که روغن کاری کمی داشته باشد و از اینکه مدام دست یا لباسشان سیاه باشد در امان باشند. یا به طور کلی مناسب افرادی است که میخواهند شغلی را برای آینده خود انتخاب کنند که پرستیژ بالایی داشته باشد.

تعویض روغنی و آپاراتی یکی از بهترین مشاغل مربوط به خودرو

یکی دیگر از بهترین شغل های مربوط به خودرو شغل تعویض روغنی می باشد. تعویض روغنی همانطور که از نامش پیداست از ملزومات خودرو میباشد و نیاز است تا در فواصل زمانی مشخصی و به صورت مرتب تعویض شود. زیرا روغن برای درست و روان کار کردن خودرو لازم است.

در شغل تعویض روغنی فرد متخصص این فن کارهایی مانند: تعویض روغن گیربکس ماشین، تعویض روغن موتور خودرو های داخلی و خارجی، تعویض فیلتر های روغن،تنظیم باد چرخ ها و گرفتن پنچری  و تعویض چزخ ها، تعویض روغن هیدرولیک فرمان و تعویض لنت خودرو و غیره را انجام میدهد.

این شغل مناسب به کسانی است که به مشاغل فنی بسیار علاقمند هستند. زیرا مدام باید دست به آچار باشید و کار به صورت فنی صورت میگیرد. بنابراین باید توانایی فعالیت های عملی و فنی بالایی را داشته باشید. همچنین برای ورود به این شغل باید نسبت به شغل تعویض روغنی آگاهی کامل داشته باشید زیرا مدام با روغن سروکار دارید و دست و لباس شما همیشه سیاه میشود. 

جلوبندی سازی

از دیگر شغل هایی که جزء بهترین مشاغل مربوط به خودرو است، میتوانیم جلوبندی سازی را هم خدمتتان معرفی کنیم. شغل جلوبندی سازی مجموعه خدماتی است که مربوط به قسمت جلویی خودرو مانند: فنرها، فرمان، میل فرمان، کمک فنرها و … میباشد. بازار کار این شغل بسیار عالی می باشد زیرا در اثر تصادف اولین جایی که از ماشین آسیب میبیند قسمت جلویی ماشین است و همواره به یک متخصص باتجربه برای تعمیر جلوبندی ماشین نیاز میباشد.

یکی از مزیت های مهم جلوبندی سازی بازار کار پرونق آن در همه ی شهرها می باشد. جلوبندی سازی جز مشاغلی است که بازار کارش فقط محدود به شهر های شلوغ و پر جمعیت نیست.

نکته ی قابل توجه و مهم: اگر جز افرادی هستید که عادت ندارید لباس کار بپوشید و از کثیف و روغنی شدن لباس خود بیزار هستید. به مشاغلی علاقه دارید که پرستیژ کاری بالایی داشته باشد. علاقه ای به انجام کارهایی که نیاز به فعالیت بدنی بالایی دارد؛ ندارید. باید بگوییم که این شغل مناسب شما نیست پس آگاهانه انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *