ضمن اینکه همه ی افراد تایم خیلی زیادی از شبانه روز خود را با گذراندن در کنار تلفن همراه خود سپری میکنند. بدیهی است که موبایل خود روز به روز فرسوده تر، ضعیف تر میشود. گاهی عوامل بیرونی چون ضربه خوردن با جسم سخت، شکستن تاچ ال سی دی، از کار افتادن میکروفون، خراب شدن سوکت شارژ، مشکلات متداولی که برای هارد به وجود می آید یا عوامل بسیاری دیگر عملکرد تلفن همراهتان را دچار مشکل میکند. ما قصد داریم در این مطلب به افرادی که علاقمند به کارهای فنی و تعمیرات موبایل هستند توضیحاتی دهیم و به چگونگی بازار کار تعمیرات موبایل بپردازیم.

بازار کار تعمیرات موبایل

بازار کار تعمیرات موبایل چگونه است؟

متاسفانه در حال حاضر در کشور ما بازار شغل های آزاد سیر نزولی پیدا کرده است. اما شغل تعمیر کار موبایل برخلاف سایر شغل های آزاد سیر صعودی دارد. زیرا ما و کارمان هر روز به تکنولوژی و تلفن همراه وابسته تر می شویم.

از ویژگی های برتر شغل تعمیرات موبایل قابلیت گسترش آن است. افرادی که وارد این حرفه می شوند با آموزش تعمیرات موبایل سخت افزاری و نرم افزاری موبایل میتوانند در هر دو زمینه فعالیت داشته باشند و کسب درآمد کنند. و در کنار کار تعمیرات وسایلی که مربوط به گوشی موبایل میشود را نیز به مشتریان ارائه دهند. این وسایل با نام لوازم جانبی موبایل شناخته میشوند. از جمله ی آن ها میتوانیم به قاب و گلس برای محافظت از گوشی موبایل که وسیله ای حیاتی است اشاره کنیم.

عده ای از تعمیرکاران موبایل گوشی های تعمیری را از صاحبان آنها خریداری میکنند و  با تعمیر آنها میتواند این گوشی ها را به عنوان گوشی  دست دوم بفروشند و از این طریق نیز کسب درامد کنند. بسته به میزان تلاش هر فرد و تلاشش برای کسب درامد بیشتر، بعضی از تعمیرکاران اقدام به فروشی گوشی های نو هم میکنند  و از این طریق نیز سهمی از سود بازار داغ موبایل را نصیب خود میکنند. لازم به ذکر است که بازار کار تعمیرات موبایل دارای تنوع زیادی از خدمات است کافی است در مرحله ی اول به این شغل علاقمند باشید و با آموزشی تخصصی و کامل کار خود را شروع کنید.

بازار کار تعمیرات موبایل در تهران

همانطور که میدانیم گوشی های هوشمند ابزارهایی هستند برای رفاه انسان ها، که البته تقریبا همه ی زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است. میدانیم که هروزه تعداد کثیری از گوشی های هوشمند در شرکت های بزرگ طراحی و تولید و سپس روانه بازار و از بازار به دست خریداران میرسند. لذا واضح است که این موبایل های هوشمند نه تنها در زمینه های شخصی بلکه در بسیاری از مشاغل نیز استفاده میکنیم. در شهر های بزرگ نظیر تهران تعداد خرابی گوشی ها به دلیل استفاده توسط افراد بیشتر زیاد میباشد. در نتیجه بازار کار این حرفه در تهران بسیار عالی میباشد.

بازار کار تعمیرات موبایل در شهرستان

به دلیل کوچک بودن شهرستان ها و میزان تردد کمتر نسبت به تهران، آموزشگاه های کمتری وجود دارند که به طور تخصصی به آموزش تعمیرات موبایل بپردازند. در نتیجه به دلیل عدم وجود آموزشگاه تخصصی تعمیرات موبایل در شهرستان ها نیروی فنی و متخصص برای انجام تعمیر موبایل در برندهای مختلف کم میباشد.

در شرایط کنونی که قیمت موبایل روز به روز در حال افزایش یافتن است. افراد برای تعمیر گوشی موبایل خود به هر تعمیرکاری اعتماد ندارد. آنها همیشه به دنبال یک متخصص میگردند تا کار تعمیر تلفن همراه خود را به یک متخصص تعمیرات موبایل بسپارند. و خیالشان بابت این موضوع راحت باشد. پس شما با یادگیری این حرفه میتوانید به یک متخصص تبدیل شوید. و اگر در شهرستان هستید کسب و کار خود را راه اندازی کنید. و از بازار کار تعمیرات موبایل به نفع خود استفاده کنید و کسب درآمد کنید.

بازار کار تعمیرات موبایل در شهرستان

چگونه تعمیرکار موبایل شویم؟

 یکی از شغل های بسیار پر درآمد در ایران تعمیرات موبایل است. با توجه به نوسانات قیمت موبایل بدیهی است که افراد تمایل به تعمیر تلفن همراه خود دارند نه تعویض آن. با توجه به اینکه تعمیرات موبایل کاری بسیار تخصصی است ولی باید بگوییم آنقدر ها هم سخت نیست. معمولا اکثر افراد از پس این کار بر می آیند. کافی است تکنیک ها و ترفندهایی که مربوط به این شغل است را یاد بگیرید تا بتوانید به یک تعمیرکار حرفه ای موبایل تبدیل شوید.

ما در اینجا چند مورد از فاکتور های یک تعمیرکار موفق را برایتان برشمردیم. توجه داشته باشید که طبق بررسی های انجام شده 0 تا 100 یادگیری تعمیرات موبایل در یک دوره ی سه تا شش ماهه میباشد.

 •  دقت عمل زیاد داشتن در کار
 • با حوصله بودن در کار
 • دانش کافی و به روز کردن اطلاعات خود
 • مشتری مداری و ارتباط برقرار کردن با مشتری ها
 • موقعیت مکانی مناسب
 •  تبلیغات سازنده و گسترده

توانایی های لوازم برای ورود به بازار کار موبایل

آموزش مهارت های لازم: قبل از راه اندازی مغازه و دست به کار شدن اولین چیزی که نیاز است داشته باشید انگیزه و علاقه میباشد. بعد از این مورد داشتن مهارت و تخصص و توانمندی لازم برای تعمیر انواع موبایل می باشد. واضح است که یک تعمیر کار حرفه ای باید بتواند موبایل را به سرعت عیب یابی کرده، و تشخیص به موقع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری یکی از مهم ترین موارد برای ورود به بازار کار تعمیرات موبایل می باشد.

از جمله این مهارت ها، بررسی قطعات موبایل، Back Up گرفتن از گوشی موبایل، Restore کردن موبایل بدون از دست دادن اطلاعات آن، FLASH کردن گوشی اندروید و IOS، کار با منبع تغذیه موبایل، نقشه خوانی برد گوشی، تعویض سوکت شارژ و دوربین موبایل، عیب یابی و رفع مشکلات مربوط به بلوتوث و … میباشد.

مزایای شغل تعمیرکار موبایل

 • یکی از مزایای حائز اهمیت این شغل، درآمد بسیار بالای آن است. چرا که تنوع در موبایل های امروزه و با توجه به اینکه هر ساله برند های مختلف موبایل وارد بازار میشوند. اگر بتوانید اطلاعات خود را به روز کنید میتوانید درآمد بسیار بالایی از این شغل کسب کنید.
 •  یکی دیگر از مزیت های این شغل نیاز نداشتن به سرمایه کلان است.
 • شما میتوانید حد و حدود شغل خود را تعیین کنید. برای مثال هر گاه بخواهید کار میگیرید و در غیر این صورت می توانید حجم کار خود را کم کنید. به زبان ساده تر کنترل کار به عهده خودتان است.
 • افرادی که تمایل به آموزش داشته باشند نیاز به زمان های طولانی ندارند. می توان گفت در یک دوره سه تا شش ماهه میتوانند تمام تکنیک های این شغل را فرا گیرند.
 •  شما نیاز به تحصیلات بسیار بالایی ندارید ‌.
 • محدودیت سنی ندارد، افراد در هر سنی میتوانند این حرفه را یاد بگیرند.

بازار کار تعمیرات موبایل در تهران

معایب شغل تعمیرات موبایل

 • برای این کار باید بسیار مسئولیت پذیر باشید.
 • در شغل تعمیرکار موبایل میزان دقیق درآمد مشخص نیست و ممکن است به درآمد دلخواه خود نرسید.
 •  تلفن شما دائما در حال زنگ خوردن است! و باید آمادگی پاسخ دادن به هر سوالی را داشته باشید.
 • این شغل دارای استرس زیادی است چرا که انتظارات مشتری از شما و کارتان بسیار بالا است.
 • شما همیشه باید اطلاعات خود را به روز کنید و با بازار هماهنگ باشید.
 • در این شغل هزینه های احتمالی بسیاری وجود دارد. به طوری که ممکن است یکی از ابزار های شما آسیب ببیند. یا حین کار سهوا قطعه ای را خراب کنید و مجبور باشید فورا قطعه ای نو جایگزین کنید

درآمد تعمیرکار موبایل

عوامل متعددی در درآمد تعمیرات موبایل دخیل هستند. از جمله آن میتوان به سابقه ی کار، میزان مهارت، مشتری مداری، میزان تبلیغات، مکان و سرعت عمل در کار اشاره کرد. اگر به طور میانگین همه ی این موارد در نظر گرفته شود میزان درآمد از ۸ تا ۱۸ میلیون تومان می رسد.

نکاتی که قبل از ورود به بازار کار تعمیرات موبایل باید بدانید

بدیهی است قبل از ورود به هر کاری یک سری اطلاعات مهم در مورد شغل مورد نظر خود را فرا گیریم. در ادامه مطلب چند مورد از موارد مهم برای ورود به بازار هیجانی تعمیرات موبایل به شما عزیزان ارائه می دهیم.

کسب مجوز: برای فعالیت در این شغل داشتن مجوز و پروانه کسب یکی دیگر از موارد مهم در راه اندازی این شغل می باشد لذا داشتن پروانه کسب مستلزم گذراندن کلاس های آموزشی در آموزشگاه های فنی و حرفه ای و کسب گواهینامه از این آموزشگاه ها است.

یافتن مکان مناسب: برای داشتن یک شغل پردرآمد باید یک مکان، در بهترین موقعیت را انتخاب نمایید. پر رفت و آمد بودن یک خیابان، مجاورت پاساژ، بودن در خیابان اصلی می تواند یک انتخاب ایده آل برای راه اندازی مغازه شما باشد.

خرید تجهیزات: واضح است که یک مغازه بی نقص دارای تجهیزات عالی و انواع لوازم مورد نیاز است. از مهم ترین ابزار کار در تعمیرات موبایل می توان گیره کار،شابلون، قاب باز کن، روغن لحیم، سیم قلع فلکس، مولتی متر، منبع تغذیه، آچار تعمیراتی، ست پیچ گوشتی، هویه، هیتر و دستگاه لوپ را نام برد. 

انتخاب نام مناسب: یک نام جذاب برای مغازه شما می تواند مشتری های زیادی را به طرف شما جذب کند، لذا علاوه بر این که یک نام مناسب می تواند جنبه ی روانی داشته باشد نیز می تواند در خاطر مشتری های شما بماند و ملکه ی ذهن آن ها شود.

16 نظر در “بازار کار تعمیرات موبایل

 1. علی گفت:

  با اینکه درآمد بالایی داره ولی شغل بسیار حساسیه که دقت عمل زیادی میخواد.

  1. مدیر سایت گفت:

   بله دقیقا همینطوره ریزه کاری زیاد داره- ولی خوب جا داره این ضرب المثل و بزنیم که نابرده رنج گنج میسر نمیشود.

  2. مهرداد عنابی گفت:

   آره خدایش

 2. بهادری فر گفت:

  نیاز به تحصیلات بالایی نداره ولی خب اگه کسی تحصیل کرده باشه درک بالاتری از تعمیرات خصوصا تو حوزه نرم افزار داره. بهرحال مقاله خوبی بود و یجورایی مکمل مقاله قبلیتون محسوب میشه و جالی خالیش حس میشد. سپاس

  1. ادمین سایت گفت:

   سپاس از دیدگاه شما

 3. سعید گفت:

  با سلام به نظر شما میشه به صورت مجازی هم تعمیرات موبایل رو یاد گرفت ؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام … بله امکانش هست اما باید ابزار و وسایل تعمیرات موبایل را در منزل داشته باشید تا بتوانید کار عملی انجام دهید. اما با حضور در کلاس های آموزش تعمیرات موبایل به صورت عملی اگر خطایی داشته باشید استاد بالا سر شماست و ایرادات شما را رفع میکند.

 4. علی مرادی گفت:

  پسر دایی من هست خدایش کاهی ۳۰ میلیون در میاره تو اردبیل

 5. سهیل گفت:

  سلام یه سوال داشتم : درآمد یه تازه کار تعمیرکار موبایل چقدره؟ ماهی 10 تومن میشه واقعا درآمد داشت؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام دوست عزیز… با توجه به نوسانات بازار و بالارفتن قیمت دلار، قیمت دلار مستقیما روی کار تعمیرات موبایل موثر است. از طرفی خرابی موبایل خیلی زیاده و شما به راحتی در ماه های اول کار میتونید ماهی ده تومن درامد کسب کنید و بعد از کسب تجربه و مهارت درامد بیشتری از حرفه ی تعمیرات موبایل کسب کنید.

 6. مجید کارت گفت:

  من ۳ سال تعمیرکار موبایل هستم واقعا راضیم 😍

  1. bahar گفت:

   موفق و موید باشید

 7. شهرام شکوهی گفت:

  بی شک پردرآمدترین شغل جهان تعمیرات موبایل است

  1. مدیر سایت گفت:

   بله. همیشه شغل تعمیرات پر درامد ترین شغل جهان بوده است

 8. منوچهر گفت:

  من آدم میشناسم ماهی 40 تومن از تعمیرات موبایل در میاره-خداییش اگه علاقه دارید برید دنبالش من خودم علاقه نداشتم-تو زمینه ی نصب تجهیزات کار میکنم.

 9. kamran گفت:

  میزان سرمایه برای ورود به بازار کار تعمیرات موبایل چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *