باتری یا هر قطعه ای در خودرو کاملا مصرفی هستند. همچنین می توان گفت هر کدام دارای یک عمر مفید می باشند. اما ما می توانیم با استفاده ی صحیح از آن ها موجب افزایش طول عمرشان شویم. باتری ماشین نیز یکی از قطعاتی است که اگر درست نتوانیم از آن استفاده کنیم موجب کاهش طول عمر باتری خودروی خود می شویم. لذا در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه افزایش طول عمر باتری ماشین آشنا نماییم.

شرکت در کلاس‌های آموزش مکانیک خودرو و برق خودرو مناسب همه افراد علاقمند به رشته باطری سازی و مکانیک خودرو می‌باشد.

برای افزایش طول عمر باتری ماشین کافی است تنها چند ترفند ساده را رعایت نمایید که بتوانید ضامن سلامتی باتری خودروی خود شوید.

روشن کردن روزانه ی خودرو حتی در صورت عدم استفاده

وقتی خودروتان را برای مدت طولانی به حال خود رها می کنید باتری فرصت و زمان لازم برای شارژ مجدد ندارد. زیرا این امر موجب کم شدن طول عمر باتری خودروی شما می گردد.

لذا توصیه می کنیم حتی اگر به ماشین تان نیازی ندارید دو سه روز یک بار آن را روشن نموده و زمان دهید که باتری مجددا شارژ نماید.

هر از گاهی باتری را تمیز نمایید.

خوردگی باتری که اصطلاحا به آن سولفاته زدن باتری می گویند، در کم شدن عمر باتری بسیار تاثیر گذار می باشد.

با سولفاته شدن باتری جریان الکتریسیته بسیار کاهش می یابد و این عمر موجب شارژ نشدن باتری می گردد. برای جلوگیری از این پدیده توصیه می نماییم هر از چند گاهی روی قطب های باتری که به سر باتری معروف هستند را تمیز نمایید.

در هنگام خاموش بودن از لوازم الکترونیکی استفاده نکنید.

هنگامی که خودرو خاموش است توصیه می کنیم از ضبط، چراغ ها و مانیتور و دیگر لوازم الکترونیکی استفاده ننمایید. زیرا این امر موجب ضعیف شدن باتری یا خوابیدن باتری می گردد.

و از همه مهم تر در هنگام خروج از خودرو سعی کنید سوئیچ را به صورت کامل ببندید که هیچ از چراغ ها در داخل خودرو روشن نماند.

استارت زدن بیش از موجب کاهش طول عمر باتری می شود.

طبیعی است که استارت زدن موجب کاهش طول عمر باتری  می گردد. لذا توصیه می کنیم از خاموش و روشن کردن بیش از حد ماشین خود داری نمایید. دلیل آن هم این است که خودرو هنگام استارت خوردن نیاز به برق بسیار زیادی دارد. در این صورت وقتی که خودرو برق زیادی استفاده می کند موجب می شود رفته رفته طول عمر باتری خودروی شما کاهش یافته و خراب گردد.

تاثیرات گرما و سرمای بیش از حد بر روی باتری خودرو

دمای نرمال برای باتری های اسیدی بین 19 تا 32 درجه سانتی گراد می باشد. گرمای بیش از حد موجب تغییرات شیمیایی بسیار زیاد در باتری می گردد که موج خرابی باتری می شود. همچنین سرمای بیش از حد نیز موجب می شود که رفته رفته قدرت باتری کم شود. در این شرایط به شما توصیه می نماییم که از عایق باتری استفاده نمایید. عایق موجب می شود که باتری در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه داشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *