بیش از نیمی از مردم جهان هنگام خواب شب ها گوشی موبایلشان را با خود به رختخواب میبرند. باید گفت کنار گوشی خوابیدن به سلامت و عملکردتان در طول روز اثر منفی میگذارد. کنار گوشی نخوابید زیرا خوابیدن در کنار گوشی موبایل عوارض متعددی در پی دارد. 

کنار گوشی نخوابید

مضرات بردن گوشی موبایل به رختخواب

کسانی که گوشی موبایل را با خود به رختخواب میبرند ممکن است بی خواب شوند. زیرا تلفن همراه و تبلت و لوازم الکترونیکی دارای لامپ ال ای دی هستند. این لوازم الکترونیکی نور آبی تولید میکنند. شبکیه چشم به نور آبی حساسیت دارد. همچنین نور آبی در هورمون خواب تاثیر گذار است. هورمون خواب زمانی که در معرض نور آبی قرار میگیرد درست عمل نمیکند. هورمون خواب فکر میکند هنوز روز است و دستور ریلکس شدن و آماده شدن برای خواب را به بدن نمیدهد. در نتیجه الگوی خواب شما بهم میریزد. پس شما در شب دچار بی خوابی میشوید و در طول روز خوابتان می آید. آموزش تعمیرات موبایل

برای داشتن زندگی با کیفیت و عملکرد بهتر به شما عزیزان توصیه می شود که کنار گوشی نخوابید. گوشی های تلفن همراه هنگام برقراری ارتباط با دکل های مخابراتی اشعه رادیویی تولید میکنند. تشعشعات رادیویی در طولانی مدت برای انسان مضر است. قرار دادن گوشی تلفن همراه هنگام خوابیدن کنار خود باعث سردرد و مشکل در خواب میشود.

آیا کنار موبایل خوابیدن سرطانزا است؟

در طولانی مدت این اشعه ها باعث سرطان و ناباروری در افراد می شود. مبتلا شدن به سرطان موضوعی است که از پیش مطرح شده بعضی ها معتقدند که این تشعشعات کنترل شده اند. اما بعضی هم معتقدند که باعث سرطان میشود.

نکته: هنگامی که شارژ گوشی تلفن همراه شما کم است آن را به موقع شارژ کنید. به هیچ عنوان زمانی که شارژ گوشیتان کم است کنار گوشی نخوابید. زمانی که شارژ موبایل شما کم است بیشترین امواج را دارد پس میتواند به شما آسیب وارد کند.

آیا امواج موبایل سرطانزاست؟

آیا گوشی در حالت پرواز هم امواج مضر دارد؟

ویژگی حالت پرواز در موبایل همانطور که از نام آن پیداست، جهت استفاده از گوشی موبایل در هواپیما در زمان مسافرت و موارد دیگر ایجاد شده است. موبایل های هوشمند جهت برقراری ارتباط از امواج مختلفی  استفاده میکنند. به عبارت دیگر میتوان گفت گوشی های موبایل هنگام برقراری ارتباط سیگنال ارسال میکنند و اگر نتوانند با این سیگنال ها ارتباط برقرار کنند قدرت سیگنال خود را افزایش میدهند. زمانی که مسافران در هواپیما حاضر میشوند چون تعداد مسافران زیاد است و با در نظر گرفتن اینکه هر مسافر تلفن همراه دارد درمیابیم که حجم عظیمی از فرکانس ها توسط موبایل آن ها تولید میشوند. این سیگنال های تولیدی در سیستم رادار و مخابراتی هواپیما اختلال ایجاد میکند. بر همین اساس بسیاری از کشورها قوانین و مقرارتی لحاظ کردند که استفاده از تلفن همراه را در هواپیما ممنوع کرده است.

آپشن حالت پرواز در گوشی موبایل میتواند در موارد مختلفی با توجه به نیاز کاربران استفاده شود. فعال کردن حالت هواپیما یا حالت پرواز در موبایل ها باعث قطع شدن امواج ارتباطی مانند بلوتوث و وای فای و امواج مخابراتی میشود. بسیاری از افراد برای در امان ماندن از امواج و سیگنال های گوشی هنگام شب و خوابیدن گوشی خود را به حالت پرواز قرار میدهند. فعال کردن حالت هواپیما گوشی موبایل  تا حد زیادی  افراد را از سیگنال های خطرناک گوشی و ضرر های احتمالی آن در امان نگه میدارد. زیرا با فعال کردن حالت پراز امواج مختلف رادیویی و مخابراتی و وای فای از گوشی شما قطع میشود.

امواج موبایل در بارداری

با اینکه مضرات امواج موبایل هنوز به طور قطع اثبات نشده است. اما در موارد بسیاری جهت بارداری به اکثر خانم ها توصیه شده در طول روند درمان در معرض سیگنال ها و امواج موبایل قرار نگیرند و موبایل خود را در حالت پرواز قرار دهند یا از خود دور قرار دهند. طبق شنیده ها به خانم های باردار توصیه شده که سه ماه اول بارداری به دلیل  اینکه ساختار ژنتیکی جنین تشکیل میشود و در ساختار ژنیتیکی جنین اختلال ایجاد میشود، از هر گونه سیگنال و امواجی توسط گوشی موبایل دوری کنند. همچنین توصیه شده که در معرض وای فای و امواج این چنینی نیز قرار نگیرند. در بسیاری از موارد پزشگان در طول تمام مدت بارداری از خانم های باردار می خواهند که در معرض امواج گوشی موبایل خود قرار نگیرند و تلفن همراه خود را از خود دور نگه دارند.

تاثیر امواج موبایل در بارداری

کنار گوشی خوابیدن کیفیت خوابتان را کاهش می دهد

طی تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد توسط پژوهشگران انجام شده است به این قضیه پی برده شد که اگر در هنگام خواب تلفن همراه خود را در کنار خود بگذارید به دلیل امواجی که موبایل شما از خود ساطع می کند شما خوابی آشفته و کم کیفیت خواهید داشت. به گفته همین پژوهشگران و محققان وجود تلفن های همراه به خصوص تلفن های هوشمند موجب به هم ریختگی ریتم خواب شما شده و در کمال تعجب هنگام بیدار شدن احساس خستگی مفرط خواهید کرد. و می توان با اطمینان گفت این احساسات تا حدی از عوارض امواج تلفن های همراه می باشد.

آیا گوشی موبایل باعث بی خوابی میشود؟

واضح است که مشکلات بی خوابی یکی از رایج ترین مشکل در میان افراد می باشد. به طوری که از هر سه نفر یک نفر در جهان از این مشکل رنج می برد. با این وجود افراد برای بیدار شدن از آلارم و هشدار تلفن های خود استفاده نموده و این امر باعث می شود که هر شب موبایلشان را در کنار خود قرار دهند. 

از همه مهم تر هنگامی که با چراغ خاموش به صفحه ی موبایل خیره می شوید تلفن همراه شما پرتوهایی را از صفحه خود ساطع نموده که باعث ایجاد تداخل و اختلال در روند طبیعی بدن می شود. این پرتو ها با تحریک کردن شبکیه چشم و افزایش ساعات بیداری تا خواب شده زیرا این امر باعث هورمون ترشح هورمون ملاتونین (هورمون بیدار نگه دارنده) می شود و در نهایت شما هر چه بیشتر با موبایل خود در تاریکی کار کنید دیر تر به خواب می روید. 

در نهایت توصیه ما به شما عزیزان این است برای بیداری صبحگاهی از ساعت های زنگی استفاده نموده و حتی الامکان از موبایل برای بیداری صبحگاهی استفاده ننمایید و کنار گوشی نخوابید. و هنگام خواب موبایل خود را در دور ترین نقطه نسبت به خودتان قرار دهید.

7 نظر در “کنار گوشی نخوابید…

 1. زیبا پورصمدی گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون

  1. ادمین سایت گفت:

   پایدار باشید دوست عزیز-ممنون از نگاه زیبای شما

 2. Zahra گفت:

  ای کاش کامل تر بود

  1. ادمین سایت گفت:

   ممنون از دیدگاهتون دوست عزیز حتما در آپدیت های جدید، مقاله جامعی جهت مطالعه شما عزیزان خدمتتون ارائه میدهیم

 3. ژاله مطیعی گفت:

  آخه واقعا نمیشه کنار گوشی نخوابید 😁😁😁

  1. ادمین سایت گفت:

   اکثر ماها با گوشیامون زندگی میکنیم. فکر کنم خیلیامون گوشی موبایلمون دوست صمیمیمونه

 4. Pari گفت:

  موبایل در بارداری واقعا ضرر داره ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *