قفل ها پس استفاده ی طولانی مدت و با گذشت زمان به مراتب دچار مشکلاتی خواهند شد. یکی از مشکلاتی که می توان به آن اشاره کرد گیر کردن قفل می باشد. لذا قصد داریم در این مقاله به سوال چگونه قفل گیر کرده را باز کنیم؟ پاسخ دهیم.

مشکلاتی که معمولا قفل سازان با آن دست و پنجه نرم می کنند و معمولا اکثر افراد با آن مواجه شده اند؛ مشکل گیر کردن قفل می باشد که دلیل آن را می توان گذشت زمان، هرز شدن قفل و یا فرسوده شدن کلید بیان کرد.

جهت یادگیری باز کردن انواع قفل و ساخت انواع کلید میتوانید در دوره آموزش کلیدسازی و قفل سازی آموزشگاه بای مهر شرکت کنید.

هر کدام از این سه دلیلی که نام بردیم می تواند دلایل محکمی برای بروز این مشکل باشد. اما توصیه ما به شما این است اگر با این مشکل مواجه شدید و نمیدانستید چگونه قفل گرد کرده را باز کنید! در ابتدا به خوبی و با دقت کلید خود را بررسی کنید زیرا ممکن است وجود یک زائده ی حتی بسیار کوچک موجب عدم باز شدن قفل شود. یا گاها ممکن است یک کلید را به تازگی تهیه کرده باشید که این امر نیز به منظور خوب پردازش نشدن کلید توسط کلید ساز می باشد.

نکته ی قابل ذکر این که برای باز کردن قفلی که گیر کرده است تحت هیچ شرایطی کلید را با فشار در قفل نچرخانید؛ زیرا در این شرایط ممکن است نه تنها قفل باز نشود بلکه کلید در قفل نیز شکسته شود  و وضعیت وخیم تر گردد. در ادامه به بررسی انواع مشکلات باز نشدن قفل و راه حل هایی برای باز کردن قفل ها می پردازیم. توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

باز نشدن قفل با کلید

همانطور که پیش تر گفتیم دلایل متعددی از قبیل شکسته شدن کلید در قفل، خشک شدن قفل، دشواری ورود کلید به قفل و عدم چرخش کلید در قفل وجود دارند. که در ادامه به اختصار هر یک را برای شما توضیح خواهیم داد.

شکسته شدن کلید در قفل

شکسته شدن کلید در قفل یکی از رایج ترین مشکلات باز نشدن قفل می باشد. اگر با این مشکل مواجه شدید و مقداری از کلید شکسته بیرون مانده بود، می توانید آن را با انبردست بیرون کشیده و دیگر نیازی به درآوردن قفل نیست. اما اگر کلید شکسته شده در قفل مشخص نبود تنها باید به یک کلید ساز اطلاع دهید.

خشک شدن قفل

مواردی قبیل گرد و غبار یا ورود ذرات ریز هنگام وزش باد می تواند قفل را خشک کرده و موجب عدم باز شدن قفل گردد. در این شرایط می توانید از روان کننده های سیلیکونی، اسپری های مخصوص و یا روغن هایی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند قفل را تمیز کرده و به احتمال زیاد پس انجام این اقدامات قفل به آسانی باز می شود.

دشواری ورود کلید به قفل

اگر کلید به قفل وارد نمی شود حتما بررسی کنید که آیا کلید را به درستی وارد می کنید یا خیر. اگر از درست قرار گرفتن کلید بر روی قفل اطمینان حاصل کردید احتمالا کلید شما به خوبی پردازش نشده و به خوبی برش داده نشده است.

در این مواقع دقت کنید که سعی نکنید با فشار و زور کلید را داخل کنید زیرا ممکن است کلید در قفل گیر کرده و دیگر نتوانید آن را خارج نمایید. در این شرایط فقط می توانید از کلید یدک استفاده کرده یا این که مشکلتان را با یک کلید ساز در میان بگذارید.

چگونه قفل هرز شده را باز کنیم؟

با توجه به اینکه قفل هرز شده تحت هیچ شرایطی قابل تعمیر نمی باشد. از ابتدای کار به شما توصیه می کنیم اگر با یک قفل هرز شده مواجه می کنید یا خودتان یا از یک متخصص کمک بگیرید قفل را بیرون بیاورد و توپی آن را تعویض نماید.

از دلایل هرز شدن قفل می توان به گذر زمان یا استفاده نکردن طولانی مدت از کلید و قفل می باشد. گاهی حتی ممکن است هر دو قفل و کلید کاملا سالم به نظر برسند اما در هنگام استفاده به هرز شدن قفل پی می بریم.

پس توصیه می کنیم با چرخاندن بیش از حد کلید در قفل و فشار آوردن و کلید خود را بیهوده خسته نکنید و تنها به تعویض توپی قفل بپردازید.

چگونه زبانه در را باز کنیم؟

اگر زبانه قفل گیر کرده می توانید با انجام دادن مواردی آن را باز نمود در غیر این صورت حتما با یک قفل ساز مشورت نمایید. این آموزش مختص کسانی است که دوست دارند در زمینه کلیدسازی و قفل سازی فعالیت کنند.

در مواردی می توانید به آرامی و مقدار کمی فشار زبانه را بیرون بکشید تا به اندازه کافی عقب رفته و درب باز گردد. در موارد دیگر اگر زبانه را نتوانستید به عقب بکشید بدین منظور است، که با اجزای قفل درگیر شده و در این مرحله قفل را کاملا باید خارج نموده و قفل را تعمیر کنید. که این کار تنها از عهده ی یک کلید ساز بر می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *