پکیج ها سیستم های گرمایشی هستند که امروزه کاربرد بسیار زیادی دارند. این سیستم های پر کاربرد باعث شده اند که موتورخانه های غول پیکر حذف شده و جایگزین آبگرمکن ها شوند. لازم به ذکر است سوخت مصرفی این دستگاه ها گاز و برق می باشد. پکیج ها انواع مختلفی دارند، که از جمله آن می توان به نوع سوخت پکیج ها، زمینی یا دیواری بودن، تک مبدله یا دو مبدله، فن دار یا بدون فن اشاره کرد. که در این مطلب به توضیح معایب و مزایای پکیج بدون فن می پردازیم.

فن در هر نوع وسیله ای وظیفه ی خنک کردن اجزای داخلی یک سیستم را دارد اما در پکیج ها مسئولیت هدایت محصولات حاصل از سوخت دستگاه را به خارج دارد.

مشخصات پکیج بدون فن

در متن بالا توضیح دادیم که وظیفه ی فن ها در پکیج های فن دار وارد کردن فشار زیاد به گاز های حاصل از سوخت برای خارج شدن از دستگاه است. 

پس در پکیج بدون فن بجای فن، از دودکش برای خارج کردن گاز ها ستفاد می شود. می توان گفت تنها و اصلی تفاوت پکیج های فن دار و بدون فن در نوع دودکش (از لحاظ جنس و قطر) می باشد. 

جنس دودکش در پکیج فن دار باید از استیل یا آلومینیوم باشد. اما پکیج بدون فن باید از سیمان باشد که بتوان آن را در داخل دیوار ساختمان نصب کرد. 

قطر دودکش ها در پکیج بدون فن حدودا 15 سانتی متر است ولی قطر دودکش های پکیج فن دار حدودا 10 سانتی متر می باشد.

آموزشگاه بای مهر بر گزار کننده دوره های آموزش نصب پکیج دیواری، آموزش تعمیرات پکیج دیواری، آموزش تعمیر برد پکیج، اموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش برق ساختمان و … به صورت تخصصی و  100% عملی میباشد.

مزایای پکیج بدون فن

  • معمولا این دستگاه ها به دلیل نداشتن قطعه (فلنج فن) دارای سرو صدای زیادی نیستند و خیلی از افراد به دلیل کم سر و صدا بودن، این دستگاه ها را انتخاب می کنند. 
  • جنس دودکش این دستگاه ها باعث می شود که از امنیت بالاتری برخوردار باشد و هم چنین طول عمر بیشتری نیز داشته اشد.
  • این دستگاه ها را می توان در داخل ساختمان نیز نصب کرد لذا با نصب کردن آن در بیرون از ساختمان ممکن است تحت تاثیر باد و طوفان و باران با سرعت بیشتری تخریب و آسیب ببینند. 

معایب پکیج بدون فن

  • اگر دستگاه با کمبود اکسیژن مواجه شود، ممکن است برای تامین هوای مورد نیاز از اکسیژن محیط خانه استفاده کند. که در این صورت افراد خانه ممکن است دچار سر درد یا سرگیجه شوند.
  • اگر به هر دلیلی مسیر دودکش مسدود شود. گاز ها به داخل دستگاه و در نهایت به ساختمان برمی گرد و در این صورت نیز احتمال مسموم شدن افراد وجود دارد. 
  • با توجه به این که این دستگاه ها فقط در فضای داخل باید نصب شود، در خانه های با متراژ کم ممکن است با کمبود جا مواجه شود و فضای زیادی را اشغال کند. 
  • نصب کردن این نوع دستگاه ها بسیار دشوار است و لازمه ی دقت بالا و دستور العمل های متعدد می باشد. 

پکیج فن دار بخریم یا بدون فن

با توجه به توضیحات بالا بدیهی است که هر دو پکیج دارای امکانات عالی با به روز ترین سیستم های اروپا ساخته شده اند. لذا در نظر داشته باشید که تهیه پکیج فن دار یا پکیج بدون فن بستگی به شرایط مصرف کننده از جمله داشتن فضای کافی برای نصب پکیج، پر صدا یا کم صدا بودن، ویژگی های ظاهری و شرایط نصب دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *